چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

چاپ کتاب سمبولیسم روسی

کتاب سمبولیسم روسی

دوره سمبولیسم روسی


سمبول به معنای نماد و نشانه و سمبولیسم به معنای نمادگرایی می‌‌باشد و ویژگی بارز شاعران و هنرمندان این مکتب استفاده از نماد‌ها در آثار خود است.
سمبولیسم روسیه یکی از دوره‌های باشکوه ادبیات و هنر این کشور است که از دهه‌ی آخر سده‌ی نوزدهم به مدت بیست سال به طول انجامید و در طی این سال‌ها به طرز شگفت آوری شعر روسی و به دنبال آن هنر روسیه دگرگون شد. باید به این نکته اشاره کرد که سمبولیسم در ادبیات روسیه فقط یک مکتب نبود بلکه نوعی جهان بینی بود. اگرچه آنان ابتدا این مکتب را از فرانسوی‌ها آموختند اما بعدها دیدگاه‌های خود را از طریق سمبولیسم بیان کردند و سمبولیسم روسی بیشتر دارای مضامین عرفانی و زیبایی شناختی است. به عقیده‌ی آنان در این جهان هرچیزی نشانه و نمادی از حقیقتی دیگر است و در پس هر چیز رمز و رازی نهفته است.

سمبولیست‌ها بیان مضامین عرفانی و اخلاقی را از راه مستقیم و واضح، بسیار سطحی می‌‌دیدند و معتقد بودند که مفاهیمی در زندگی وجود دارد که به هیچ وجه نمی‌توان مستقیماً آن را بیان کرد و فقط می‌‌توان از طریق نماد و رمزگشایی به آن دست یافت.

خلق آثار ارزشمند هنری 

رفته رفته این مکتب از ادبیات وارد هنر شد و در هنر نقاشی و معماری و موسیقی تبدیل به سبکی پرطرفدار شد و در این دوره‌ی درخشان هنرمندان نامداری آثار ارزشمندی را برپایه تفکر سمبولیسم خلق کردند.
پس از انقلاب 1917 روسیه سمبولیسم کمرنگ شد و جایگاه پیشین خود را از دست داد اما همچنان در هنر معاصر شاهد خلق آثار سمبولیک از سوی هنرمندان هستیم زیرا سمبولیسم را می‌‌توان نوعی تفکر دانست و تفکر هیچ گاه نابود نمی‌شود حتی اگر در دوره‌ای کمرنگ شود اما باز هم روزی قدرت خود را پیدا می‌کند و علاقمندانش را به سوی خود فرا می‌‌خواند.
در این کتاب سعی بر معرفی مکتب سمبولیسم در روسیه و بررسی تأثیر این مکتب بر ادبیات و هنرهای تجسمی این کشور بوده است که امید است موردپسند علاقمندان قرار بگیرد.
آنچه مددکار بنده در نگارش این کتاب بوده است بهره‌مندی از علم سرشار اساتید بزرگ زبان و ادبیات روسی ایران و تلمذ در محضر ایشان است که متاع پرارج دانش خود را در اختیار دانشجویان و دوستداران ادبیات روسی قرار داده‌اند.
 

  • مشخصات کتاب
  • نویسنده: رضوانه حسنی
  • مترجم : -
  • نوبت چاپ : نشر زرین اندیشمند
  • موضوع : کتاب سمبولیسم روسی
  • شابک : 978-622-704690-8
  • جلد : -
  • ناشر : نشر زرین اندیشمند
  • تاریخ درج : ۱۷-۱۰-۱۳۹۹
  • خرید نسخه چاپی خرید نسخه الکترونیکی
محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا