چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

نشر اندیشمند - بررسی تاثیرات جایگاه قرارگیری بازشو در دیوارهای ساخته شده با ورق موجدار

بررسی تاثیرات جایگاه قرارگیری بازشو در دیوارهای ساخته شده با ورق موجدار

دیوارهای برشی فولادی كه به اختصار SPSW (steel plate shear wall) نامیده می شوند از سيستم هاي محبوب مقاوم در برابر بار جانبي است كه در مناطق با خطر نسبي زياد و كم كاربر دارد. عاملي كه سبب جذابيت ديوارهاي برشي فولادي مي گردد توانايي بالاي استهلاك انرژي، انعطاف پذيري عالي، و سرعت بالاي ساخت در مقايسه با ديوارهاي برشي بتني و  افزايش ظرفيت تغيير شكل هاي پلاستيك در مقايسه با سيستم قاب هاي مهاربندي است.

در طراحی این دیوارها ترجیح داده می شود که ورق جان نقش اساسی استهلاک در انرژی القایی ناشی از زلزله را با عملکرد کششی و تجربه تغییر شکل های غیر الاستیک در خود ایفا کند و اعضای مرزی در محدوده ارتجاعی باقی بمانند. بر این اساس ورق جان نقش فیوز را بازی می کند و اعضا مرزی نیز باید سختی کافی داشته باشند. و تنها در صورتی که اتصال تیر به ستون خمشی باشد مفصل پلاستیک می تواند در محدوده ای مشخص از بر ستون در تیرها بوجود آید.

ديوارهای برشی فولادی  به دو صورت سخت شده و سخت نشده در سازه ها به كار برده مي شوند. استفاده از ديوارهاي سخت شده به وسيله سخت كننده ها سبب افزايش ميزان سختي و ظرفيت باربري سازه و ممانعت از ايجاد كمانش كلي در ورقهاي ساده و تبديل آن به كمانش موضعي در محدوده بين سخت كننده ها مي گردد، اما در مقابل داراي هزينه اجرايي بيشتري جهت نصب سخت كننده ها و همچنين افزايش وزن سازه نسبت به مدلهاي ديگر مي گردد. لذا نوع دیگری از دیوار های برشی فولادی با استفاده از ورق های موج دار جهت برآوردن مولفه هاي قابل قبول ديوارهاي سخت شده و رفع معايب برشمرده آنها، استفاده شده است. اين نوآوري در ورقهاي فولادي ديوارها از اين رو بوده است كه در ورقهاي موجدار، موجهاي موجود در ورق همانند سخت كننده در ديوارهاي سخت شده عمل نموده و همان كارائي ديوارهاي سخت شده را دارا خواهد بود كه از يكسو داراي ظرفيت باربري و اتلاف انرژي و سختي مناسبي مي باشد و از سوي ديگر داراي هزينه اجرايي و وزن كمتري در شرايط يكسان طراحي خواهد بود. ديوارهاي فولادي با ورقهاي موجدار به دو فرم سينوسي و ذوزنقه اي ساخته مي شوند.

معمولا در زمانی که از دیوارهای برشی فولادی در هسته مرکزی ساختمان استفاده می شود جهت دسترسی به آسانسور و راه پله ها وجود بازشو ها اجتناب ناپذیر است. آئین نامه ها استفاده از اعضای افقی و قائم در اطراف بازشو را كه به آن ها اعضای مرزی محلی  (LBE) گفته می شود، جهت مهار میدان کششی ضروری می داند.

  • مشخصات کتاب
  • نویسنده: فاطمه سادات اسدی
  • مترجم : -
  • نوبت چاپ : نشر زرین اندیشمند
  • موضوع : بررسی تاثیرات جایگاه قرارگیری بازشو در دیوارهای ساخته شده با ورق موجدار
  • شابک : 4-8-95870-622-978
  • جلد : اول
  • ناشر : نشر زرین اندیشمند
  • تاریخ درج : ۰۴-۰۸-۱۳۹۸
محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا