چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

تاوان اثر ایان مک ایوان

تاوان – معرفی کتاب

کتاب تاوان اثر ایان مک ایوان، نویسنده و نمایشنامه نویس انگلیسی برای اولین بار در سال 2001 منتشر شد. داستان این رمان که در زمان جنگ جهانی دوم و بعد از آن می گذرد، جایزه بوکر 2001 در بخش داستانی را برای نویسنده به ارمغان آرود.

خلاصه رمان تاوان

رمان تاوان یکی از معروف ترین آثار ایان مک ایوان و یکی از بهترین نمونه های رمان پست مدرن در ادبیات انگلیس قلمداد می شود. تاوان روایت یک زن 77 ساله انگلیسی است که دروان حساس تاریخ بریتانیا از سال 1935 تا 1940 را به تصویر می کشد.

داستان دارای سه بخش است. بخش اول که بلندترین قسمت داستان است، خانواده اشرافی تالیس را در سال 1935 نشان می دهد. این بخش توسط براینی، دختر 13 ساله خانواده که عاشق نویسندگی است روایت می شود. این خانواده در انتظار رسیدن پسر خانواده یعنی لئون و دوست او مارشال هستند. براینی برای استقبال از برادرش قصد دارد نمایشنامه ای که خودش نوشته است را به همراه پسرعموها و دخترعموها اجرا کند. او به دلیل علاقه به داستان تمام اتفاقات پیرامون خود را با توجه به تخیلات خود بیان می کند.

در قسمتی از داستان براینی خواهر بزرگ خود سیسیلیا را مشغول صحبت با رابی، پیش خدمت خانواده می بیند. این دو به یکدیگر علاقه دارند اما براینی با تصورات کودکانه خود شخصیتی شرور از رابی می سازد. همان روز یکی از دخترعموهای براینی مورد تجاوز شخصی قرار می گیرد که براینی موفق به دیدن صورت او نمی شود اما در دادگاه شهادت می دهد که این شخص همان پیش خدمت خانه است و باعث می شود رابی به زندان برود.

در بخش دوم کتاب، در سال 1940، رابی با شهادت براینی پس از 3 سال از زندان به شرط شرکت در جنگ آزاد شده است. سیسیلیا دوره پرستاری را گذرانده و با خانواده خود قطع رابطه کرده است. این دو از طریق نامه با یکدیگر در ارتباط بوده و سیسیلیا به رابی قول داده است تا منتظر او بماند. در انتهای این بخش رابی به همراه ارتش در دانرک گرفتار شده و مشغول عقب نشینی هستند.

در بخش سوم داستان، براینی در حال گذراندن دوره پرستاری در بیمارستانی در لندن است. او حالا متوجه شده که رابی به دخترعمویش تجاوز کرده و به خاطر شهادت اشتباه خود دچار عذاب وجدان شده است. از این رو تحصیل در دانشگاه را رها کرده و به تاوان اشتباهش پرستار شده است. او در انتهای این بخش رابی و سیسیلیا را می بیند که کنار یکدیگر زندگی می کنند و به آن ها قول می دهد که به جبران اشتباهی که مرتکب شده به نزد خانواده برود و شهادت خود را پس بگیرد. اما در نهایت داستان طور دیگری پیش می رود و خواننده را شگفت زده می کند.

درباره رمان تاوان

رمان تاوان به قلم ایان مک ایوان در سال 2001 نوشته شده و برای او جایزه بوکر به همراه داشت. دغدغه اصلی نویسنده در این کتاب داستان سرایی است. او در بین موضوعاتی که مطرح می کند، داستان نویسنده شدن دختری جوان را نیز نشان می دهد که می توان آن را یک فراداستان در نظر گرفت. او در این داستان به بررسی ماهیت رمان پرداخته است.

Description: Atonement (2007) German movie poster

ماهیت آغاز و پایان داستان یک ماهیت خودآگاه است. شخصیت براینی داستان و واقعیت را در کتاب درهم می آمیزد و برخی وقایع را فقط تصور می کند. او راوی و خالق داستان است و پایان داستان را مشخص می کند. به عقیده او یک پایان بد سودی برای خواننده ندارد، اما پایان خوش باعث می شود خواننده بارها و بارها یک اثر را مطالعه کند.

وقتی در انتهای داستان با دو پایان متفاوت مواجه می شویم، می تواند به این معنی باشد که چگونگی پایان داستان چندان برای نویسنده مهم نیست بلکه آنچه اهمیت دارد این است که خواننده به سهم خود چه برداشتی از داستان دارد و هرطور که می خواهد می تواند آن را به اتمام برساند.

رمان تاوان از مشهورترین آثار ایان مک ایوان است که بیش از پیش بر شهرت او افزود و او را در زمره یکی از برترین نویسندگان زنده انگلیسی قرار داد. این رمان در سال 2010 به انتخاب مجله تایم در لیست 100 اثر برتر انگلیسی منتشر شده از سال 1923 به بعد قرار گرفت. همچنین در فهرست 100 کتاب برتر قرن بیست و یکم به انتخاب نشریه گاردین، این کتاب در رتبه 41 قرار گرفته است.

فیلم تاوان به کارگردانی جو رایت و با بازی بازیگران سرشناسی همچون کایرا نایتلی و سرشا رونان در سال 2007 ساخته شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

ترجمه فارسی کتاب تاوان توسط مصطفی مفیدی انجام شد و در سال 1391 به همت انتشارات نیلوفر به چاپ رسید اما به دلیل برخی مشکلات در وزارت ارشاد، چند هفته بعد جمع آوری شد. اگر این کتاب را مطالعه کرده اید نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا