چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

زندگینامه و آثار پروین اعتصامی

پروین اعتصامی – زندگینامه

رخشنده اعتصامی، معروف به پروین اعتصامی، شاعر پر آوازه ایرانی در اسفند ماه سال 1285 در تبریز به دنیا آمد. او از شاگردان دهخدا و ملک الشعرای بهار بود و آثار ارزشمندی از خود به جای گذاشته است.

کودکی و نوجوانی پروین اعتصامی

پروین اعتصامی در تاریخ 25 اسفند ماه سال 1285 در تبریز به دنیا آمد. پدر او یوسف اعتصامی آشتیانی، از شاعران و مترجمان به نام زمان خود بود. او ماهنامه ادبی بهار را منتشر می کرد و در موفقیت دختر خود تاثیر چشمگیری داشت. پروین زبان های فارسی، انگلیسی و عربی را نزد پدر خود آموخت و از همان کودکی سرودن شعر را زیر نظر اساتیدی بزرگی همچون دهخدا و ملک الشعرای بهار آغاز کرد.

پروین اعتصامی در سن 6 سالگی به همراه خانواده خود به تهران آمد. او که از کودکی با چهره های فرهنگی و ادبیات آشنا بود به مدرسه آمریکایی تهران رفت و پایان نامه تحصیلی خود را از آنجا گرفت و در همان مدرسه مشغول به تدریس شد. او در جشن فارغ التحصیلی خود خطابه ای با عنوان زن و تاریخ ایراد کرد که خطابه ای بسیار ماندگار بود.

ازدواج، طلاق و چاپ اولین دفتر شعر

پروین در تیر ماه سال 1313 با پسر عموی پدر خود ازدواج کرد و به کرمانشاه رفت. شوهر او رئیس شهربانی کرمانشاه بود و اخلاقی نظامی داشت که با روحیات شاعرانه پروین سازگار نبود. از این رو این دو پس از دو ماه و نیم از یکدیگر جدا شدند.

پروین اعتصامی مدتی پس از طلاق در کتابخانه دانشسرای عالی به عنوان کتابدار مشغول به کار شد. چند ماه بعد نیز اولین دفتر شعر خود با پیش درآمد ملک الشعرای بهار و با سرمایه پدرش را در تهران منتشر کرد. او خیلی زود به یکی از شاعران برجسته زن تبدیل شد. ملک الشعرای بهار او را ملکه شعرای زن نامید و روزنامه ها از ظهور ستاره ای درخشان در شعر فارسی خبر دادند. این دفتر چندین بار به چاپ رسید و در سال 1315 نشان درجه 3 علمی وزارت معارف را از آن پروین اعتصامی کرد.

Description: درباره پروین اعتصامی - ایرنا

دیوان اشعار پروین اعتصامی بالغ بر 2500 بیت دارد و تعدادی از اشعار معروف او در کتاب های ادبیات کنونی به چاپ رسیده اند. جشنواره ادبی پروین اعتصامی از سال 1383 به همت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دفتر مجامع و فعالیت های فرهنگی آغاز به کار کرد. همچنین جشنواره فیلم پروین اعتصامی نیز به همت خانه زنان هنرمند ایران از همان سال به بعد برگزار می شود.

سبک اشعار پروین اعتصامی

اشعار پروین اعتصامی به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول به سبک خراسانی هستند که شامل پند و اندرز و بیشتر شبیه به اشعار ناصرخسرو می باشند. دسته دوم نیز اشعاری به سبک عراقی بوده و بیشتر جنبه داستانی و مناظره دارد و به سبک اشعار سعدی نزدیک است. او در اغلب اشعار خود مضامین اجتماعی را با دیدی انتقادی به تصویر کشیده است.

پروین اعتصامی یکی از شاعران بیدار و هوشیار بود که همواره می کوشید با ناعدالتی ها مبارزه کند. او به مدت دوازده روز در بستر بیماری بود و سرانجام در 16 فروردین ماه 1320 بر اثر بیماری حصبه در سن 35 سالگی چشم از جهان فروبست و در کنار پدر خود که 5 سال پیش از دنیا رفته بود در مقبره خانوادگی اعتصامی در صحن حرم حضرت معصومه در قم به خاک سپرده شد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا