چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

چاپ زیرزمینی کتاب صنعت نشر را تهدید می کند

چاپ زیرزمینی کتاب – تهدیدی برای صنعت نشر

چاپ زیرزمینی کتاب یکی از معضلات بزرگی است که صنعت نشر را تهدید می کند. به چه کتاب هایی کتاب های زیرزمینی می گویند؟

چاپ زیرزمینی کتاب ها

برای چاپ هر کتاب به صورت قانونی باید یک سری مراحل طی شده و مجوزهای لازم اخذ شود. اگر کتابی به صورت غیر قانونی منتشر شود، حقوق مادی و معنوی نویسنده یا مترجم اثر پایمال شده و آسیب زیادی به صنعت نشر وارد خواهد شد.

بسیاری از شما تا به حال با کتاب هایی مواجه شده اید که با قیمت های پایین تر از حد معمول به فروش می رسند. این کتاب ها اغلب توسط دستفروشان در کنار خیابان ها به ویژه خیابان انقلاب تهران بساط شده و به قول خودشان با تخفیف های 50 درصدی و یا بیشتر به فروش می رسند. بسیاری از افراد از این موضوع خوشحال شده و کتاب مورد نظر خود را به راحتی از میان این کتاب ها خریداری می کنند. اما این کار باعث ضربه به صنعت نشر می شود. زیرا این کتاب ها، کتاب های اصلی نبوده و به صورت زیرزمینی و یا قاچاق تکثیر شده اند. در کپی زیرزمینی این آثار، نویسنده یا ناشر هیچ نقشی ندارند و این کار بدون اطلاع آن ها انجام می شود و هیچ سودی عاید آن ها نخواهد شد. در نتیجه کتاب های اصلی که قیمت بالاتری دارند در کتابفروشی ها خاک می خورند.

باید این فرهنگ سازی در بین مردم انجام شود که نیاز به کتاب در افراد بیشتر شده و کتاب ها از کتابفروشی ها و سایت های آنلاین معتبر خریداری شوند.

Description: قاچاق سالانه بیش از 5 میلیون نسخه کتاب در ایران- اخبار خواندنی - اخبار  رسانه ها تسنیم | Tasnim

آسیب چاپ زیرزمینی به صنعت نشر

چاپ زیرزمینی کتاب از سال ها قبل تا به حال وجود داشته و روز به روز بدنه صنعت نشر را ضعیف تر می کند. این افراد سودجو بدون ذره ای مشارکت در فرآیند چاپ کتاب، سودهای زیادی به جیب می زنند، در حالی که نویسنده و ناشر اصلی از این پول هیچ بهره ای نخواهند برد.

کتاب های زیرزمینی شامل کتاب های خاصی نیستند. اگر تا به حال به خیابان انقلاب رفته باشید قطعا با دستفروشانی که سراسر پیاده روها را اشغال کرده اند، برخورد کرده اید. حتما انواع و اقسام کتاب های ایرانی و خارجی قدیمی و جدید را در بساط آن ها پیدا می کنید. البته بسیاری از آن ها نیز اقدام به تکثیر و فروش کتاب های ممنوعه که یا بنا بر دلایلی موفق به کسب مجوز نشده و یا مجوز آن ها لغو شده است، می کنند. اگرچه این دستفروشان تنها واسطه ای بین تولیدکننده و خریدار هستند، اما ممانعت آن ها از فروش کتاب های قاچاق و نیز آگاهی مردم نسبت به این کتاب ها کمک می کند تا بساط سودجویان برچیده شود. البته باید فکری اساسی در این مورد صورت گیرد، در غیر این صورت صنعت نشر روزهای بدتری را تجربه خواهد کرد.

هنگام خرید کتاب حتما به شابک کتاب توجه کرده و تا حد امکان از کتابفروشی های معتبر کتاب مورد نظر خود را خریداری کنید.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا