چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

فرآیند چاپ کتاب و هزینه اخذ مجوزهای لازم برای چاپ

هزینه اخذ مجوز چاپ کتاب- فرآیند چاپ کتاب

فرآیند چاپ کتاب فرآیندی وقت گیر و هزینه بر است. یکی از مراحلی که باید برای چاپ کتاب به صورت قانونی طی کرد، اخذ مجوز است. در این بخش هزینه اخذ مجوز چاپ کتاب را بررسی می کنیم.

هزینه های اخذ مجوز چاپ یک کتاب

برای اینکه کتاب خود را قانونی به چاپ برسانید باید مجوزهای لازم جهت چاپ کتاب را از ارگان های مربوطه دریافت کنید. ما در این بخش به این مجوزها و هزینه اخذ مجوز چاپ کتاب می پردازیم تا با فرآیند چاپ کتاب آشناتر شوید.

پس از اینکه کتاب خود را نگارش کرده و آن را به یک ناشر معتبر و قابل اعتماد سپردید، فرآیند چاپ و نشر کتاب آغاز می شود. انتشارات وظیفه دارد مراحل چاپ کتاب را به ترتیب و به صورت قانونی پشت سر گذاشته و کتاب چاپ شده را به نویسنده تحویل دهد.

اگر کتابی به صورت غیر قانونی منتشر شود، نویسنده یا مترجم اثر حقی در برابر آن اثر نخواهد داشت و تمام حقوق مادی و معنوی صاحب اثر پایمال می شود. پس در انتخاب انتشارات معتبر دقت کافی به خرج داده و فرآیند چاپ کتاب خود را پیگیری کنید. حال یک کتاب برای اخذ مجوزهای قانونی باید چه مراحلی را طی کرده و چه هزینه هایی برای در این راه پرداخت شود؟

مراحل اخذ مجوزهای لازم برای چاپ کتاب

اولین قدم برای انتشار قانونی یک کتاب اخذ کد شابک است. این کد سیزده رقمی برای هر کتاب منحصر بفرد بوده و از طرف خانه کتاب به هر یک از کتاب های در دست چاپ تعلق می گیرد. دریافت این کد زمان بر نبوده و شامل هزینه نمی شود.

پس از دریافت شابک، کتاب به منظور دریافت شناسنامه یا همان فیپا به کتابخانه ملی ارسال می شود. فیپا فهرست نویسی پیش از انتشار است که اغلب برای هر کتاب کمتر از 20 روز به طول می انجامد. این فرآیند نیز همچون فرآیند قبلی به صورت رایگان است و هزینه از ناشر و نویسنده دریافت نمی شود. فیپا شامل اطلاعاتی درباره نویسنده یا مترجم، ناشر و کتاب است که در صفحات ابتدایی هر کتاب به چاپ می رسد.

در نهایت نیز کتاب پس از طراحی جلد و تکمیل شدن سایر مراحل برای وزارت ارشاد ارسال می شود. در این مرحله لازم است که 3 یا 5 جلد از کتاب در اختیار این وزارتخانه قرار گیرد تا کتاب از جهات مختلف مورد بررسی قرار گرفته و مجوز چاپ آن ارسال شود. اخذ مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از 1 هفته الی 3 ماه با توجه به نوع کتاب به طول می انجامد. برای مثال کتاب های رمان مدت بیشتری از سایر کتاب ها در صف انتظار می مانند. این مجوز نیز همچون سایر مجوزهای چاپ کتاب رایگان می باشد.

چاپ کتاب در انتشارات زرین اندیشمند

مرحله بعد از اخذ مجوز ارشاد، اعلام وصول است. پس از اینکه کتاب در تیراژ دلخواه منتشر شد، باید مجددا برای وزارت ارشاد ارسال شود تا تاییدیه پخش آن صادر شود.

همانطور که ذکر کردیم برای هزینه اخذ مجوز چاپ کتاب نباید مبلغی از نویسنده یا مترجم دریافت شود. اما هزینه چاپ کتاب جداگانه بوده و با توجه به فاکتورهای مختلف محاسبه می شود.

شما می توانید برای چاپ کتاب های خود در ژانرها و موضوعات مختلف به انتشارات زرین اندیشمند مراجعه کنید. کیفیت بالا اولویت ماست.

پرسش پاسخ

۱۱-۰۶-۱۴۰۲

حسام سعیدی:

باسلام و وقت بخیر خواستم بدونم هزینه ی دریافت مجوزهای کتاب چقدر هست؟(فقط مجوزهارا نیاز دارم)باتشکر

پرسش پاسخ

کارشناس اندیشمند

سلام. برای اخذ مجوز چاپ کتاب، ارشاد هزینه ای دریافت نمیکند.

پرسش پاسخ

۱۶-۰۳-۱۴۰۱

حمید اکبری:

با سلام با توجه به توضیحات بالا، فقط چاپ کتاب و طراحی جلد مشمول هزینه نشر میشه؟؟ من یه کتاب ۲۶۰ صفحه ای دارم. می خوام چاپش کنم. هزینه هاش چقدر میشه؟؟

پرسش پاسخ

کارشناس اندیشمند

سلام با شما تماس گرفته می شود.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا