چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

زندگینامه و آثار ایرج پزشکزاد

ایرج پزشکزاد – زندگینامه

ایرج پزشکزاد، نویسنده و طنزپرداز ایرانی در سال 1306 در تهران به دنیا آمد. کتاب دایی جان ناپلئون یکی از آثار شاخص این نویسنده است که بعدها به سریال تبدیل شده و توسط دیک دیویس به زبان انگلیسی ترجمه شد.

خانواده و تحصیلات ایرج پزشکزاد

ایرج پزشکزاد در سال 1306 در تهران متولد شد. پدر او حسن پزشکزاد یک پزشک و مادرش شاهزاده فکری ارشاد دختر مویدالممالک، نمایشنامه نویس و روزنامه نویس دوره مشروطه بود.

پزشکزاد تحصیلات ابتدایی خود را در ایران گذراند و برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و سرانجام در رشته حقوق از یکی از دانشگاه های فرانسه فارغ التحصیل شد. او به ایران بازگشت و برای مدتی قاضی دادگستری شد. پس از دادگستری نیز به خدمت در وزارت امور خارجه ایران پرداخت که آخرین سمت او مدیرکل روابط فرهنگی بود. او همچنین برای مدتی به عنوان معاون سرکنسولگری در اتریش و چکسلواکی مشغول به کار شد. این نویسنده هم اکنون ساکن فرانسه است.

ورود ایرج پزشکزاد به دنیای نویسندگی

ایرج پزشکزاد از سال 1330 زمانی که 24 سال داشت وارد دنیای نویسندگی شد. او نوشتن را با داستان کوتاه آغاز کرد. او علاوه بر نوشتن داستان های کوتاه، آثار مولیر و ولتر را نیز به فارسی ترجمه کرد. پزشکزاد داستان های کوتاه خود را در مجلات به چاپ می رساند. اما آغاز شهرت او با مجله فردوسی بود. پزشکزاد در آن مجله ستون طنزی به نام آسمون ریسمون داشت و روزانه در آن مطلب می نوشت. او داستان های خود را با لقب الف.پ. آشنا می نوشت و به سبب توانایی و تبحر در نگارش مطالب طنز به عنوان پدر طنز ایران شناخته می شود.

ایرج پزشکزاد آثار زیادی از خود به جای گذاشته است که اغلب آن ها طنز است اما او دستی در ترجمه و در نگارش آثار تاریخی نیز دارد. ازآثار طنز او می توان به حاج مم جعفردر پاریس، آسمون ریسمون، شهر فرنگ از همه رنگ و مشهورترین اثر او یعنی دایی جان ناپلئون اشاره کرد. او رمان دزیره اثر آن ماری سلینکو و چند اثر خارجی دیگر را نیز به فارسی ترجمه کرده است. همچنین کتاب های مروری برواقعه 15 خرداد 1342، مروری در تاریخ انقلاب روسیه، مروری در تاریخ انقلاب فرانسه و ریشه های اختلاف چین و شوروی از کتاب های تاریخی این نویسنده می باشند.

نگارش کتاب دایی جان ناپلئون

برخی منتقدان اعتقاد دارند که بهترین رمان طنز ایرانی، رمان دایی جان ناپلئون اثر ایرج پزشکزاد است. پزشکزاد زمانی این رمان را نگارش کرد که به عنوان معاون سرکنسولگری اتریش در حال خدمت بود. این رمان در ابتدا به صورت پاورقی در مجله فردوسی چاپ شد. اما موفقیت آن به اندازه ای بود که هنگام چاپ نیز بلافاصله به چاپ سوم و چهارم رسید. این کتاب یکی از ارزشمندترین آثار طنز ایرانی است که به واسطه سریال آن که با همین نام توسط ناصر تقوایی در سال 1355 ساخته شد، بیش از پیش در ذهن مردم ماندگار شد.

کتاب دایی جان ناپلئون به 8 زبان زنده ترجمه شده است. در ابتدا در سال 1981 به روسی ترجمه شد و پس از آن دیک دیویس این کتاب را به انگلیسی ترجمه کرد. او ترجمه دیالوگ های مش قاسم را یکی از سخت ترین بخش های ترجمه این کتاب می داند. پزشکزاد در این کتاب با قلمی طنز به روایت یک داستان عاشقانه می پردازد و جامعه آن زمان را نقد می کند.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا