چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

زندگینامه و آثار مهدی اخوان ثالث

مهدی اخوان ثالث – زندگینامه

مهدی اخوان ثالث، شاعر نامدار ایرانی در اسفند ماه سال 1307 در مشهد به دنیا آمد. او با تخلص م.امید به سرودن اشعار کلاسیک و نو می پرداخت و در هر دو سبک اشعار ماندگاری از خود به جای گذاشته است.

کودکی و نوجوانی مهدی اخوان ثالث

مهدی اخوان ثالث در تاریخ 10 اسفند ماه سال 1307 در مشهد به دنیا آمد. پدر او عطار بود و با شعر و ادبیات آشنایی داشت. از این رو اخوان ثالث از کودکی به موسیقی و ادبیات علاقه پیدا کرد و نواختن تار را آغاز نمود.

اخوان ثالث دوره ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خود به پایان رساند و از هنرستان صنعتی فارغ التحصیل شد. سپس از سال 1323 به تهران آمد و به شغل آموزگاری مشغول شد. او از همین سال به سرودن شعر پرداخت و با راهنمایی های معلم مدرسه خود علاقه بیشتری به شعر پیدا کرد و با تخلص م.امید به کار خود ادامه داد.

ورود اخوان ثالث به دنیای شعر و ادبیات

مهدی اخوان ثالث در سال 1330 زمانی که 23 سال سن داشت کتاب ارغنون را منتشر کرد. اشعار این کتاب در قالب های قصیده، قطعه، مثنوی، ترکیب بند، مستزاد و رباعی سروده شده اند.

Description: درباره زندگی و کارنامه ادبی مهدی اخوان ثالث بیشتر بدانیم

اخوان ثالث به تاثیر از فضای حاکم بر جامعه به برخی فعالیت های سیاسی پرداخت و در سال 1333 به مدت 11 ماه به زندان رفت. او پس از آزادی از زندان شعر زمستان را منتشر کرد. این شعر که یکی از شاهکارهای تکرار نشدنی است، پس از کودتای 28 مرداد 1332 سروده شد. او پس از کودتا از سیاست روی گرداند و برای مدتی از آن دور ماند.

اخوان ثالث زندگی خود را وقف سرودن شعر کرد. او در سال 1338 یکی دیگر از آثار به یاد ماندنی خود تحت عنوان آخر شاهنامه را با کمک ابراهیم گلستان منتشر کرد. او در همان سال ها در رادیو نیز مشغول به کار بود و در سال 1344 شعر از این اوستا را به چاپ رساند. اشعار او فضایی را در جامعه ایجاد کرده که موجب به زندان رفتن او شدند. او به مدت 6 ماه در زندان سپری کرد، اما هرگز از کار متوقف نشد و در سال 1345 منظومه شکار را روانه بازار کرد. او به دنبال چاپ این منظومه که مدت ها قبل آن را سروده بود، اشعار پاییز در زندان را نیز نوشت.

سبک اشعار مهدی اخوان ثالث

مهدی اخوان ثالث در به مدت 5 سال به آبادان رفت و در آنجا عاشقانه ها و کبود و بهترین امید را به چاپ رساند. بهترین امید شامل اشعار، مقالات و پژوهش های این شاعر و ادیب است. او در آبادان دختر خود را از دست داد و شرایط روحی بسیار بدی را تجربه کرد. پیش از بازگشت به تهران نیز مجموعه اشعار خود را به چاپ رساند.

Description: عرضه مجموعه کامل آثار اخوان ثالث در نمایشگاه کتاب تهران - خبرگزاری مهر |  اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency

او مجددا در سال 1353 به تهران آمد و باز هم در تلویزیون ملی ایران مشغول به کار شد. اخوان ثالث در این سال ها کتاب آورده اند که فردوسی... را برای کودکان منتشر کرده و برای مدتی به تدریس ادبیات در دانشگاه تهران پرداخت. او در دهه 60 به دعوت خانه فرهنگ آلمان برای برگزاری شب شعر به اروپا رفت و از کشورهای انگلیس، سوئد، دانمارک، فرانسه و نروژ بازدید کرد. او پس از بازگشت از این سفر در 4 شهریور ماه 1369 از دنیا رفت و در کنار فردوسی در توس مشهد به خاک سپرده شد.

مهدی اخوان ثالث در ابتدا به سرودن اشعار کلاسیک مشغول بود اما پس از مدتی به شعر نو روی آورد. او در هر دو سبک اشعار ماندگاری از خود به جای گذاشته است. او همچنین در بسیاری از اشعار خود از درونمایه های حماسی بهره برده و از نماد و استعاره استفاده کرده است.

اخوان ثالث با اشعار خود در دهه 30 و 40 شمسی به تحولات فکری و اجتماعی مردم کمک کرد و به بسیاری از جوانان روشنفکر و هنرمند نگرشی تازه بخشید.

محبوب ترین کتاب ها
مهره های سوخته
مهره های سوخته
فروش موفق
فروش موفق
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
باغ تورج
باغ تورج
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا