چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

وظایف ناشر در فرآیند چاپ کتاب چیست؟

ناشر کتاب کیست؟ - وظایف ناشران کتاب

نشر کتاب نوعی فرآیند است که دست نوشته های یک نویسنده را به اثری چاپ شده تبدیل می کند. در این بخش بررسی می کنیم که ناشر کتاب کیست؟ و چه وظایفی بر عهده دارد؟

شرح وظایف ناشر کتاب

فرآیند چاپ کتاب یک فرآیند تخصصی است که باید به فرد یا ارگانی متخصص سپرده شود. یک نویسنده کتاب را نگارش کرده و آن را به دست ناشر می سپارد.

ناشر کتاب کیست؟ ناشر فرد یا دستگاهی است که وظیفه انتشار کتاب از صفر تا صد را بر عهده دارد. یک ناشر بر تمامی مراحل نشر یک کتاب نظارت دارد و تمامی مراحل و اقدامات زیر نظر او انجام می شوند. هدف یک ناشر جذب نویسنده و چاپ کتاب های پرفروش است.

ناشران قادر به چاپ هر کتابی هستند. زیرا نحوه چاپ یک رمان با نحوه چاپ یک کتاب علمی تفاوتی ندارد. اما اغلب ناشران بر روی یک حیطه تمرکز می کنند. برای مثال اگر یک انتشارات کتاب های دانشگاهی منتشر کند کمتر پیش می آید که به سراغ چاپ کتاب شعر برود و سعی می کند روی حیطه کتاب های دانشگاهی تمرکز کرده و در آن حیطه اعتبار کسب کند. اما فعالیت در زمینه های متفاوت نیز هیچ ایرادی ندارد و ضربه ای به اعتبار ناشر وارد نمی کند. بسیاری از ناشران مطرح در چندین حیطه تخصصی مشغول به کار هستند.

Description: C:\Users\Masoud\Desktop\pile-of-books.jpg

فرآیند چاپ و نشر کتاب

فرآیند انتشار کتاب شامل مراحل مختلفی است که باید به ترتیب انجام شود تا کتاب چاپ شده و در اختیار نویسنده قرار گیرد. هنگامی که نویسنده دست نوشته خود را به پایان می رساند باید به یک ناشر معتبر و قابل اعتماد مراجعه کند. یک ناشر معتبر دارای پروانه نشر بوده و کار با کیفیت ارائه می دهد.

ناشر دست نوشته را از نویسنده دریافت کرده و پس از اخذ قرارداد اقدامات لازم جهت نشر کتاب را آغاز می کند. اولین اقدام ویراستاری فنی و نگارشی کتاب است. این کار توسط یک فرد متخصص انجام می شود تا ایرادات کتاب برطرف شود. سپس نوبت به صفحه بندی و اخذ شماره شابک می رسد. شماره شابک یک کد سیزده رقمی است که توسط خانه کتاب به هر کتاب به صورت جداگانه تعلق می گیرد.

اخذ مجوزهای لازم برای چاپ کتاب

اخذ فیپا یا همان شناسنامه کتاب مرحله بعدی است که باید بخشی از کتاب برای کتابخانه ملی ارسال شود تا فیپای کتاب صادر شود. این پروسه حداکثر 20 روز به طول می انجامد. طراحی جلد، اخذ مجوز وزارت ارشاد و اعلام وصول مراحل بعدی فرآیند چاپ و نشر کتاب هستند. کتاب ها برای اخذ مجوز به وزارت ارشاد ارسال می شوند تا از تمامی جهات مورد بررسی قرار گیرند و سپس در مدت یک هفته الی 3 ماه مجوز چاپ آن ها صادر می شود. ناشر در این بین بر تمامی مراحل نظارت دارد و سعی می کند که همه مراحل با دقت و نظم انجام شوند تا کتاب سریع تر چاپ شده و در اختیار نویسنده قرار گیرد.

انتشارات زرین اندیشمند از صفر تا صد چاپ کتاب در کنار شما نویسندگان عزیز است و شما را یاری می کند تا کتاب های خود را با بهترین کیفیت و مناسب ترین کیفیت منتشر وارد بازار کتاب کنید.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا