چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

زندگینامه و آثارشمس لنگرودی

شمس لنگرودی – زندگینامه

محمدتقی جواهری گیلانی معروف به شمس لنگرودی، شاعر، پژوهشگر، مورخ ادبی و بازیگر ایرانی در آّبان ماه 1329 در لنگرود به دنیا آمد.

علاقه به شعر و ادبیات

شمس لنگرودی در تاریخ 26 آبان ماه سال 1329 در محله آسید عبدالله لنگرود به دنیا آمد. او در یک خانواده مذهبی رشد کرد. پدرش از روحانیون و امام جمعه لنگرود بود. شمس تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را در لنگرود گذراند و سپس وارد دانشگاه رشت شد. او دیپلم ریاضی گرفت و در دانشگاه رشته اقتصاد و بازرگانی را تا مقطع لیسانس ادامه داد.

علاقه مادر و پدر او به شعر و کتابخوانی سبب شد شمس لنگرودی نیز به شعر و ادبیات علاقه مند شود. او اولین شعر خود که تقلیدی از شعر نادر نادرپور بود در سال 1346 سرود و آن را در هفته نامه امید ایران چاپ کرد. او به شدت تحت تاثیر شعر و زندگی بودلر بود و در آن زمان در دبیرستان های رشت نیز تدریس می کرد.

در سال 1354 به تهران رفت و در دبیرستان دخترانه خوارزمی مشغول به تدریس ادبیات فارسی شد. اما پس از مدتی به دلایل سیاسی از کار اخراج شد و مجددا به رشت بازگشت.

چاپ اولین دفتر شعر

شمس لنگرودی در سال 1355 اولین دفتر شعر خود را با نام رفتار تشنگی و با هزینه شخصی خود به چاپ رساند. او معتقد است که انتشار این کتاب خداحافظی او با دوره خاص فکری و زیبایی شناسی و آغاز دیگری در نوع تفکر ادبی او بوده است.

شمس لنگرودی در سال 1361 پس از برادر خود دستگیر شد و به زندان افتاد. اما سرانجام با وساطت های پدر پس از یک سال از زندان آژاد شد. تجربه زندان تاثیر عمیقی بر افکار و جهان بینی او داشت و تصمیم گرفت که با تمام وجود به ادبیات بپردازد.

او در اوسط دهه 60 و پس از انتشار دو مجموعه شعر خاکستر و بانو و جشن ناپیدا نام شمس لنگرودی را برای خود انتخاب کرد و پس از انتشار قصیده لبخند چاک به شهرت رسید. اما سپس حدود 10 سال را به سکوت گذراند و سرانجام در سال 1379 مجموعه شعر نت هایی برای بلبل چوبی را روانه بازار کرد. او در دهه هشتاد سال های سکوت را جبران کرد و چند مجموعه شعر به چاپ رساند.

سبک شعری شمس لنگرودی

سبک شعری شمس لنگرودی به فریدون توللی، فریدون مشیری و نادر نادرپور بسیار نزیدک بود. سپس با وارد شدن به جریانات سیاسی به شعر سیاوش کسرایی و احمد شاملو تمایل بیشتری پیدا کرد. اما او در کتاب نت هایی برای بلبل چوبی از نگاه آرمان خواهی و ایدئولوژیک فاصله گرفته و سعی در ساختن فضایی جدید می کند. کوتاه نویسی، زبان طنز و ساده و پر رنگ بودن حس عشق از ویژگی کارهای اخیر لنگرودی هستند.

شمس لنگرودی برای اولین بار در سال 1389 در فیلم فلامینگو شماره 13 در نقش یک شاعر در سینما ظاهر شد و پس از آن نیز در فیلم های دیگری همچون پنج تا پنج و احتمال باران اسیدی به ایفای نقش پرداخت. او همچنین نامزد دریافت جایزه از جشنواره فیلم فجر و انجمن منتقدان سینمای ایران نیز شده است.

شمس لنگرودی از سال 1395 تا به حال مشغول تدریس آشنایی با ادبیات کهن در دانشگاه پارس تهران می باشد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا