چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

لبه تیغ اثر ویلیام سامرست موآم

لبه تیغ – معرفی کتاب

لبه تیغ اثر ویلیام سامرست موآم نویسنده مشهور انگلیسی است که برای اولین بار در سال 1944 منتشر شد.موآم در این کتاب با زبانی ساده به مفهوم زندگی و معنا پرداخته است.

لبه تیغ، سرگذشت لاری جوان

داستان لبه تیغ که از زبان سوم شخص روایت می شود در مورد خاطرات مردی به نام لاری است که گویا نویسنده مدتی طولانی با او در ارتباط بوده است. موآم در ابتدای کتاب به این موضوع اشاره می کند که گاهی مدت طولانی از شخصیت اصلی داستان بی خبر بوده و در این بین نمی خواهد با استفاده از شیوه داستان سازی فضا را پر کند. پس بهتر است خوانندگان حین خواند کتاب این موضوع را مد نظر داشته باشند.

لاری یک جوان بیست ساله است که با شرکت در جنگ و زخمی شدن در آن بسیار تحت تاثیر قرار گرفته و دیگر علاقه ای به زندگی عادی در آمریکا ندارد. او مدام پیشنهادهای مختلفی برای رفتن به دانشگاه و کار در موسسات مختلف دریافت می کند که تمامی آن ها را رد می کند. نظر دکتر لاری در مورد اوضاع لاری این است که جنگ روح او را تغییر داده است. به نظر می رسد در جنگ اتفاقی افتاده است که روح او را به کلی دچار تغییر کرده است. لاری حرفی در مورد اتفاقات جنگ نمی زند. او فقط احساس می کند که زندگی دیگر مفهوم قبل را ندارد.

Description: لبه ی تیغ از سامرست موام - ویرگول

کتاب لبه تیغ

کشف معنای زندگی

تنها چیزی که در حال حاضر باعث دلخوشی لاری است، نامزد او ایزابل می باشد. اگرچه ایزابل برعکس لاری دنباله رو عقل خود است اما آن دو یکدیگر را بسیار دوست دارند و به هم عشق می ورزند. اما شروع زندگی مشترک بدون داشتن کار امکان پذیر نیست. پیشنهادهای کاری زیادی به لاری می شود اما او تمام این پیشنهاد را رد کرده و در مقابل سوالات پیش آمده پاسخ عجیبی می دهد: «دوست دارم ول بگردم.»

البته ول گشتن از نظر او به معنای سفر رفتن و شناخت پیرامون است. لاری می خواهد مکان های مختلف را ببیند و با پدیده ها و اندیشه های مختلف رو به رو شود. او می خواهد راه زندگی خود را پیدا کند و به سوالاتی که در ذهنش شکل گرفته است پاسخ دهد. در اصل او به دنبال معنای زندگی می گردد و تمام تلاش خود را می کند تا آن را درک کند. اگرچه لاری می تواند در بهترین شرکت ها مشغول به کار شود و با عشق زندگی خود ازدواج کند، اما تصمیم می گیرد به دنبال سوال های خود برود و پاسخ آن ها را پیدا کند. زرق و برق زندگی برای او اهمیتی ندارد و معتقد است اگر انسان معنای زندگی را نداند، ازدواج، قبول مسئولیت و بچه دار شدن چه فایده ای می تواند داشته باشد؟