چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

برای چاپ یک کتاب چه شرایطی لازم است؟

شرایط چاپ کتاب – چاپ کتاب در ژانرهای مختلف

چاپ کتاب مانند هر کار دیگری قوانین و شرایط خاص خود را دارد. در این بخش به شرایط چاپ کتاب خواهیم پرداخت.

اهداف نویسندگان از چاپ کتاب

نویسندگان کتاب های خود را با اهداف مختلفی به چاپ می رسانند. هرکسی می تواند کتاب بنویسد و آن را به چاپ برساند. اما میزان فروش و موفقیت آن به محتوای کتاب بستگی دارد. شرایط چاپ کتاب در کشورهای مختلف متفاوت است. در ایران نیز این کار شرایط خاص خود را داشته و نویسندگان باید از این شرایط پیروی کنند.

کتاب ها با اهداف مشخصی به چاپ می رسند. برخی از دانشجویان و اساتید به منظور ارتقا رتبه علمی یا شغلی خود دست به چاپ کتاب می زنند. دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی معمولا پایان نامه های خود را به کتاب تبدیل می کنند. این کار مزایای زیادی برای آن ها دارد. هم نتیجه پژوهش های خود را به چاپ رسانده و از سرقت آن جلوگیری می کنند و هم امتیاز خوبی در دفاع از پایان نامه و یا مصاحبه دکتری به دست خواهند آورد. این افراد اغلب به چاپ چند جلد اکتفا کرده و قصد فروش کتاب خود را ندارند. اما برخی از پایان نامه ها که در سطح علمی بسیار بالایی قرار داشته و انتشار آن ها تاثیر مثبتی در علم دارد، بهتر است در تیراژ بالا به چاپ رسیده تا هم علاقه مندان از آن استفاده کنند و هم علاوه بر امتیازات علمی سود مالی نیز برای نویسنده به همراه داشته باشد.

شرایط چاپ کتاب

اساتید نیز به منظور ارتقای رتبه و سمت خود و همچنین برای ثبت پژوهش های خود طی سال های متمادی دست به چاپ کتاب می زنند. بسیاری از این افراد کتاب خود را چاپ کرده و آن را به جای جزوه در اختیار دانشجویان قرار می دهند تا هم سود مالی نسیب آن ها شده و هم وقت کلاس برای نوشتن جزوه هدر نروند و کیفیت آموزش افزایش یابد.

کتاب های داستانی، تاریخی، روانشناسی و غیره نیز از انواع مختلف کتاب می باشند که عموما برای سرگرمی یا آگاهی بیشتر مردم به چاپ رسیده و در بازار منتشر می شوند.

از مهمترین شرایط چاپ کتاب، اخذ مجوز است. یک کتاب زمانی ارزشمند است که به صورت قانونی به چاپ رسد. کتاب های غیر قانونی هیچ اعتباری نداشته و تمام حقوق مادی و معنوی نویسنده را زیر سوال می برند. حتی در بسیاری از مواقع کتاب مورد سرقت علمی قرار گرفته و با نام فرد دیگری به چاپ می رسد.

انتخاب انتشارات مناسب

برای چاپ کتاب با مجوز معتبر در ابتدا باید یک انتشارات معتبر پیدا کنید. انتشارات معتبر دارای پروانه نشر بوده و تمامی کتاب های منتشر شده در آن دارای مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد. نیازی نیست کتاب خود را حتما در انتشارات بسیار شناخته شده به چاپ برسانید. اگرچه این انتشارات در فروش کتاب ها تاثیرگذار هستند اما اصلی ترین موضوع محتوای کتاب می باشد.

انتشارات پس از دریافت فایل کتاب شما آن را ویرایش و صفحه آرایی کرده و سپس به سراغ دریافت شماره شابک برای کتاب شما می رود. شماره شابک یک کد سیزده رقمی است که از خانه کتاب دریافت شده و برای هر کتاب به صورت جداگانه صادر می شود. اختصاص یک شماره شابک به دو یا چند کتاب تخلف بوده و باعث از بین رفتن ارزش کتاب می شود.

مرحل بعدی دریافت فیپا برای کتاب است. فیپا شناسنامه یک کتاب بوده و از کتابخانه ملی دریافت می شود. دریافت فیپا معمولا تا بیست روز کاری به طول انجامیده و اطلاعات کتاب و نویسنده را در اختیار خواننده قرار می دهد.

مجوز وزارت ارشاد و اعلام وصول

پس از طراحی جلد کتاب، ناشر باید آن را برای وزارت ارشاد ارسال کرده و منتظر نتیجه اخذ مجوز باشد. مجوز یک کتاب رابطه مستقیمی با موضوع آن دارد. برای مثال کتاب های علمی در حداکثر یک هفته و کتاب های داستانی تا حدود 3 ماه منتظر اخذ مجوز می مانند.

کتاب های دارای مجوز چاپ شده و چند نسخه از آن ها برای اعلام وصول مجددا به وزارت ارشاد ارسال می شوند تا با توجه به نسخه دارای مجوز مورد بررسی قرار گیرند.

تمام این مراحل به علاوه تعداد صفحات کتاب و تیراژ آن تعیین کننده هزینه های چاپ کتاب می باشند. برخی از انتشارات سودجو هزینه های نامعقول برای چاپ یک کتاب پیشنهاد می دهند. شما باید در ابتدا چندین انتشارات را از هر لحاظ بررسی کرده و مناسب ترین آن ها را برای چاپ کتاب خود انتخاب کنید.

انتشارات زرین اندیشمند کتاب های شما را با تیراژ دلخواه، کیفیت بالا و قیمت مناسب، به صورت اقساط به چاپ می رسانند. کیفیت اولین اولویت ما است.

پرسش پاسخ

۲۳-۰۲-۱۴۰۱

مینا:

سلام من دو کتاب رمان چاپ کردم و الان کتاب سومم آماده هست آیا شما در این حوزه چاپ کتاب دارید ؟

پرسش پاسخ

کارشناس اندیشمند

سلام. بله در خدمتتون هستیم . ایمیلتون رو چک بفرمایید لطفا .

پرسش پاسخ

۰۱-۰۳-۱۴۰۰

محمد غفاری خان:

fبا سلام لطف می فرمایید شرایط خود را برای چاپ کتاب بفرمایید

پرسش پاسخ

کارشناس اندیشمند

سلام لطفا با شماره های زیر در ارتباط باشید برای دریافت توضیحات . 66492402 - 66176087

محبوب ترین کتاب ها
مهره های سوخته
مهره های سوخته
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
باغ تورج
باغ تورج
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا