چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

سالار مگس ها اثر ویلیام گلدینگ

سالار مگس ها – معرفی کتاب

سالار مگس ها نام شناخته شده ترین اثر ویلیام گلدینگ، نویسنده انگلیسی است که برای اولین بار در سال 1954 به چاپ رسید.

خلاصه رمان سالار مگس ها

سالار مگس ها در مورد تعدادی پسر بچه 5 الی 13 ساله است که در یک سانحه هوایی در جزیره ای متروک واقع در اقیانوس آرام فرود می آیند و بدون سرپرست رها می شوند.

رالف یکی از شخصیت های داستان به همراه دوست خود خوکه در جزیره شروع به جستجو می کنند. این دو در اکتشافات خود با صدفی بزرگ و زیبا مواجه می شوند. با دمیدن در صدف سایر پسرها را نیز دور خود جمع می کنند. این صدف گفت انگیز جایگاه ویژه ای در بین پسرها پیدا می کند.

پسرها پس از مدتی تصمیم می گیرند از بین خود یک رهبر انتخاب کنند. رالف و جک بزرگتر از سایرین هستند. از این رو بین این دو رای گیری می شود و رالف که باهوش تر است و از همراهی خوکه نیز بهره مند است انتخاب می شود. جک کینه این شکست را به دل می گیرد اما چیزی به روی خود نمی آورد.

رالف سعی می کند کارها را بین اعضای گروه تقسیم کرده و نظم را برقرار کند. او به همراه چند تن دیگر برای بازرسی به اطراف جزیره می رود. جزیره خالی از سکنه و بسیار گرم و بارانی است. درختان میوه زیادی در این جزیره موجود است و هیچ راهی برای رفت و آمد به چشم نمی خورد. رالف تصمیم می گیرد راهی برای اعلام وجود پیدا کند. او با استفاده از عینک ته استکانی خوکه در قله کوه آتش روشن می کند تا بتواند به وسیله دود آتش کشتی های احتمالی که از آنجا عبور می کنند را از وجود خود و دوستانش مطلع کند. گروهی را مسئول روشن نگه داشتن آتش می کند و جک را سرپرست آن ها قرار می دهد. گروهی نیز مسئولیت جمع آوری هیزم را به عهده می گیرند و گروهی مشغول به ساخت سایبان می شوند.

در ابتدا همه چیز خوب است. بچه ها از سلطه بزرگترها خارج شده اند و هر روز به تفریح و شنا می پردازند. اما کم کم مسئولیت پذیری جای خود را به شوخی و بی مسئولیتی می دهد. تنها افرادی که به وظیفه خود عمل می کنند رالف، خوکه و سیمون هستند. در هرج و مرج به وجود آمده بخشی از جنگل آتش می گیرد و یکی از پسرها ناپدید می شود.

جک که مسئول روشن نگه داشتن آتش است آن را رها می کند و با گروه خود به سراغ شکار خوک می رود. پس از شکار یک خوک ماده با غرور به سمت گروه می آید. غافل از اینکه هنگام شکار آتش خاموش شده و یک کشتی بزرگ از نزدیکی جزیره عبور کرده و متوجه حضور بچه ها نشده است. این کار جک خشم رالف را برمی انگیزد. جک نیز شورش کرده و پسرها را با وعده غذا وسوسه می کند. هر کس خواهان گوشت خوک است باید با او همراه شود.

گروه به دو دسته تقسیم می شود و زمزمه وجود هیولا در جزیره قوت می گیرد. سیمون و گروهش به شدت به دنبال شکار و از بین بردن هیولا هستند. حتی در این بین یکی از پسرها که فریادکشان از جنگل بیرون می آید تا اطلاعاتی در مورد هیولا در اختیار بچه ها قرار دهد را زیر مشت و لگد گرفته و می کشند.

اختلافات بالا می گیرد و کنترل همه چیز از دست رالف خارج می شود. روشن نگه داشتن آتش نیز کار چندان آسانی نیست و رالف و خوکه به تنهایی از پس آن بر نمی آیند. جک و گروهش مانند وحشی ها رفتار می کنند و به سایرین آسیب می زنند. اما این پایان ماجرا نیست.

سالار مگس ها، داستانی نمادین

رمان سالار مگس ها نخستین کتاب ویلیام گلدینگ است که تا به حال سه فیلم سینمایی از روی آن ساخته شده است. همچنین برای ساخت سریال پر طرفدار لاست (گمشده) نیز از این رمان الهام گرفته شده است.

شخصیت های این کتاب همگی نمادین هستند. حتی صدفی که در اول داستان از آن صحبت می شود نیز نمادی برای نظم و قانون می باشد. صدف نشان دهنده این است که بچه ها می خواهند با الگوبرداری از دنیای بزرگترها جامعه خود را سامان دهند و به بن بستی مشابه همان بن بستی که تمدن امروز با آن گریبان گیر است خواهند رسید. خوکه نماد اندیشه و تفکر، رالف نماد امید به زندگی، سیمون همچون گنگی خواب دیده و جک سنبلی برای خشونت و وحشیگری هستند. وقتی جامعه بچه ها سالم و انسانی است به سراغ روشن کردن آتش هستند و با خاموشی آتش آگاهی و شعور از میان رفته و وحشیگری جای آن را می گیرد. نویسنده قصد دارد در این داستان به این نکته بپردازد که قانون بد بهتر از بی قانونی است.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا