چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

زندگینامه و آثار میرزاده عشقی

میرزاده عشقی

سید محمدرضا کردستانی در آذر ماه سال 1273 در همدان به دنیا آمد. او در ابتدا به تحصیل در مکتب خانه های محلی پرداخت و از سن هفت سالگی به مدارس الفت و آلیانس رفت و شروع به یاد گرفتن زبان فرانسه کرد و در همان سال ها به عنوان مترجم در وزارتخانه یک بازرگان فرانسوی مشغول به کار شد.

او در هفده سالگی درس را رها کرد و وارد اجتماع شد. در همان دوران که اوایل جنگ جهانی اول بود به هواخواهی از عثمانی پرداخت و به همراه گروهی از مهاجرین عازم ترکیه شد. در آنجا اپرای رستاخیر شهریاران ایران و نوروزی نامه را نوشت. برخی او را خالق اولین اپرای ایرانی می دانند.

پس از بازگشت به ایران به همدان رفت و در سال 1333 هجری قمری روزنامه عشقی را در همدان منتشر کرد. سپس به تهران رفت و به چاپ روزنامه قرن بیستم پرداخت. البته این روزنامه بیش از 17 شماره منتشر نشد و مخاطب چندانی نداشت.

عشقی از پیشگامان شعر نو بود و پیش از نیما یوشیج اشعاری به این سبک سرود. اولین آثار نیما یوشیج در روزنامه قرن بیستم به چاپ رسید.

اشعار او به دلیل عمر کوتاهی که داشت به پختگی کافی نرسیده بودند، اما بسیار صریح بودند و نکته بینی خاصی در تحلیل مسائل سیاسی و اجتماعی روز در آن ها به چشم می خورد.

میرزاده عشقی از نخستین روشنفکران عصر مشروطه به حساب می آمد و زبان انتقادی بسیار تندی داشت. او با جمهوری مخالف بود و مطالب تندی در روزنامه خود به چاپ می رساند. به همین علت روزنامه او را توقیف کردند و در 31 سالگی توسط عوامل رضا خان ترور شد و در قبرستان ابن بابویه به خاک سپرده شد.

او همچنین از مدافعان حقوق زنان بود و با انجمن نسوان وطن خواه در ارتباط بود. این انجمن در سال 1303 با همکاری عشقی تئاتری به نام آدم و هوا با مضمون آزادی زنان را در پارک اتابک به اجرا در آورد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا