چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

چاپ کتاب مدل‌های کسب‌وکار در اقتصاد دایره‌ای مفاهیم، مثال‌ها و نظریه‌ها

کتاب مدل‌های کسب‌وکار در اقتصاد دایره‌ای مفاهیم، مثال‌ها و نظریه‌ها

پیشروی به سمت اقتصاد دوستدار محیط ‌زیست

در حال‌ حاضر حدّ بحران‌های زیست‌محیطی و اجتماعی به سطوح بی‌سابقه‌ای رسیده و چندین‌برابر درخواست‌هایی است که برای سرمایه‌گذاری‌های مهم و گسترده در جامعه درجهت تغییر این مسیر وجود دارند. در رابطه ‌با چگونگی برخورد بهتر با مشکلات زیست‌محیطی، این کتاب نه دربارۀ رویکردهای کلان در سطح سیستم است و نه دربارۀ مسئولیت‌های خُرد فردی است؛ بلکه در ارتباط ‌با شرکت‌ها و نقش احتمالی آن‌ها در پیشروی به سمت اقتصاد دوستدار محیط‌زیست است. تلاش‌های سازمانی عمدتاً تأثیرات منفی را کاهش می‌دهند؛ درنتیجه از آن‌ها خواسته می‌شود که اقدامات "بیشتری" انجام دهند. بدین‌ترتیب این سؤالات وجود دارند:
-    دقیقاً چه‌چیزی "بیشتر" است؟
-    آیا باید در مفاهیم توسعۀ پایدار و پایداریِ شرکت، الهام‌بخش باشد؟
با وجود این واقعیت که توسعۀ پایدار مفهوم مبهمی است و از اواخر دهۀ 1980 در پی نوآوری‌های پایداری شرکتی رواج یافته است، این کتاب معتقد است پاسخ این سؤالات را می‌توان در جای دیگری یافت؛ به‌ویژه در الگوی نوظهور و قدرتمندتر اقتصادی که در محدودۀ زیست‌محیطی فعالیت می‌کند. الگویی که در حال ‌حاضر محرّک نوآوران پیش‌گام در سراسر جهان است تا به‌طوراساسی در روش‌های تجاری خود تجدیدنظر کند و به‌عنوان "اقتصاد دایره‌ای" شناخته ‌شود.
با ارائۀ فرایندهای صنعتی با منابعی کاراتر که منعکس‌کنندۀ عملکرد چرخه‌ای اکوسیستم است و در آن مفهوم زباله وجود ندارد، اجرای اقتصاد دایره‌ای می‌تواند تأثیر مثبتی در سیستم‌های تولید و مصرف داشته باشد. تفکر اقتصاد دایره‌ای در محافل تجاری، سیاسی و دانشگاهی در تلاش برای به‌دست‌آوردن این موافقت کلی است. نقش شرکت‌ها در الگوی اقتصاد دایره‌ای از اهمیت اساسی برخوردار است؛ زیرا یک مولفۀ مهم در دستیابی به چنین اقتصادی، نوآوری مدل کسب‌وکار است؛ بااین‌وجود درحالی‌که شواهدی دربارۀ عناصر مدل کسب‌وکار دایره‌ای، دسته‌بندی‌ها، استراتژی‌ها، چارچوب‌ها، بوم‌ها و الگوهایی در ادبیات دانشگاهی وجود دارد، مفهوم مدل کسب‌وکار دایره‌ای با پیامدهای منفی بالقوه برای تئوری‌سازی و اجرای عملی به‌وضوح درک نشده است. علاوه‌بر‌این به نظر می‌رسد درک نظری مدل‌های کسب‌وکار دایره‌ای تا امروز بسیار محدود است؛ ازاین‌رو این کتاب با ارائۀ مجموعه‌ای از قضایای منتهی به مفهوم‌سازی اولیه از مدل کسب‌وکار دایره‌ای، به ادبیات موجود در فصل‌ِمشترک اقتصاد دایره‌ای و مدل‌های کسب‌وکار کمک می‌کند و می‌تواند گامی به‌سوی شفافیت و تئوری‌سازی در بخش‌های مربوط باشد. همچنین مبانی نظریِ دلیل پذیرش مدل‌های کسب‌وکار دایره‌ای را بررسی می‌کند.

تشریح اقتصاد دایره ای 

مضامین کلیدی و چارچوب‌های مفهومی استفاده‌شده در این کتاب از ادبیات دانشگاهی و عملیاتی دربارۀ اقتصاد دایره‌ای و همچنین از الگوی کسب‌وکار، مدیریت استراتژیک، ادبیات نئونهادی اخذشده و مضامین مفهومی با مثال‌هایی دربارۀ روش‌های اقتصاد دایره‌ایِ به‌دست‌آمده از داده‌های ثانویه غنی‌تر شده است.
این کتاب پس از بررسی اجمالی اهداف و ساختار، اقتصاد دایره‌ای را برای خواننده تشریح و منشأ و اصول و رابطۀ آن را با مفاهیم توسعۀ پایدار و پایداری شرکت‌ها بیان می‌کند. برخی از دیدگاه‌های مهم این مفهوم نیز ترسیم شده است.
بخش اصلی كتاب، ادبیات مربوط به مدل‌های کسب‌وکار را در اقتصاد دایره‌ای بررسی می‌کند و طرح مفهوم اولیۀ مدل تجاری کسب‌وکار را ارائه می‌دهد. همچنین دلایل منطقی برای اتخاذ مدل‌های کسب‌وکار دایره‌ای را تحت مدیریت استراتژیک و دیدگاه نئونهادیون توضیح می‌دهد. همچنین رهنمودهایی برای مطالعات آینده دربارۀ مدل‌های کسب‌وکار دایره‌ای در این بخش ارائه شده و دستاوردها و محدودیت‌های تحقیق نیز در فصل نتیجه‌گیری خلاصه شده است.
این کتاب با هدف کمک به محققان اقتصاد دایره‌ای، مدل‌های کسب‌وکار دایره‌ای و پایداری شرکت‌ها انجام شده است و می‌تواند برای مشاغل علاقه‌مند به مفهوم اقتصاد کسب‌وکار و مدل‌های کسب‌وکار مرتبط مفید باشد.
سفر ذهنی من که منجر به نگارش این کتاب شد، توسط اقوام و دوستان نزدیکم حمایت شده است. بیش از همه از جولی ویتاکر  بسیار سپاسگزارم که بازخورد ارزشمندی را دربارۀ نسخۀ اولیه این کتاب و حتی بیشتر از آن ارائه داد؛ زیرا من از سال‌های تحصیلات تکمیلی به تحقیق دربارۀ اقتصاد دایره‌ای علاقه‌مند بودم و وی همواره تحقیقات خود را با فداکاری و مراقبت، همراه با ارائۀ بینش‌های شایسته، متفکرانه و چالش‌برانگیز که درک من را از این مفهوم غنی‌تر کرد، در اختیارم گذاشت. تشکر بسیار ویژه‌ای نیز دارم از همسرم؛ جیانکارلو که همیشه درک و فهم خود را نشان داده و مرا در تهیۀ این نسخۀ خطی تشویق کرده است و از خواهرم؛ لورا که با تعهد و عشق روزانه از بستگانم مراقبت می‌کند.

  • مشخصات کتاب
  • نویسنده: رابرتا دی‌آنجلیس
  • مترجم : دکتر فاطمه شهدکار، دکتر تقی ترابی
  • نوبت چاپ : نشر زرین اندیشمند
  • موضوع : کتاب مدل‌های کسب‌وکار در اقتصاد دایره‌ای مفاهیم، مثال‌ها و نظریه‌ها
  • شابک : 5-704645-622-978
  • جلد : -
  • ناشر : نشر زرین اندیشمند
  • تاریخ درج : ۰۸-۰۷-۱۳۹۹
  • دانلود کتاب
محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز
کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز