چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

آخرین مرحله از چاپ و انتشار کتاب

اعلام وصول – اعلام وصول و ثبت کتاب

هر کتاب برای اینکه به صورت قانونی به چاپ برسد، باید یک سری مراحل مشخص را پشت سر بگذارد. یکی از این مراحل که ممکن است کمتر اسم آن را شنیده باشید مرحله اعلام وصول است که آخرین مرحله برای دریافت اجازه پخش یک کتاب می باشد. در این بخش با این مرحله بیشتر آشنا خواهیم شد.

اعلام وصول و چاپ کتاب

شما به عنوان یک نویسنده برای این که کتاب خود را به صورت قانونی به چاپ رسانید، باید مراحل قانونی چاپ کتاب را طی کنید. اعلام وصول کتاب آخرین مرحله برای دریافت مجوز پخش یک کتاب به صورت قانونی است. کتاب هایی که غیر قانونی به چاپ می رسند در هیچ جا به ثبت نرسیده و ارزشی ندارند. از این رو حقوق مادی و معنوی نویسنده پایمال شده و نمی تواند هیچ ادعایی در قبال کتاب خود داشته باشد. در نتیجه ممکن است حاصل یک عمر تلاش یک فرد به همین سادگی نابود شود.

نویسنده در ابتدا کتاب خود را نگارش کرده و آن را به دست یک انتشارات مطمئن می سپارد. انتشارات مطمئن انتشاراتی است که دارای پروانه نشر بوده و کتاب های با کیفیت و با قیمت مناسب به چاپ برساند. هنگام انتخاب انتشارات علاوه بر در نظر گرفتن نام و اعتبار انتشارات به این موارد نیز توجه کنید. زیرا تعداد زیادی انتشارات معتبر در سطح کشور وجود دارند که نام بسیاری از آن ها تا به حال به گوش شما نخورده است.

پس از انتخاب انتشارات اکنون نوبت ناشر است تا مراحل قانونی چاپ کتاب شما را طی کند. این مراحل شامل اخذ مجوزهای لازم همچون شماره شابک، فیپا، مجوز وزارت ارشاد و اعلام وصول کتاب است.

Description: A book a day keeps the blues away; Your lockdown reading is here |  Lifestyle News,The Indian Express

اخذ مجوز برای چاپ کتاب

شماره شابک یک کد سیزده رقمی است که برای هر کتاب به صورت منحصر به فرد می باشد. این کد از خانه کتاب دریافت شده و در پشت جلد کتاب درج می شود. فیپا همان شناسنامه کتاب است که مشخصات کتاب و نویسنده را در اختیار خواننده قرار می دهد. اخذ فیپا حداکثر حدود 20 روز به طول می انجامد.

پس از اخذ شابک و فیپا نوبت به اخذ مجوز وزارت ارشاد می رسد. در این قسمت پنج نسخه از کتاب چاپ شده و برای وزارت ارشاد ارسال می شود. این وزارتخانه کتاب را با توجه به معیارهای خود مورد بررسی قرار داده و در صورت تایید مجوز آن را صادر می کند. کتاب ها با توجه به موضوع خود از یک روز تا چندین ماه در صف اخذ مجوز وزارت ارشاد منتظر می مانند.

آخرین مرحله برای تایید انتشار کتاب مرحله اعلام وصول است. در این مرحله کتاب در تیراژ مورد نظر به چاپ می رسد و نسخه ای از آن مجددا برای وزارت ارشاد ارسال می شود. وزارت ارشاد کتاب را بررسی کرده و آن را نسخه ای که مجوز را دریافت کرده است مطابقت می دهد. سپس مجوز رسمی برای انتشار کتاب صادر می شود.

گواهی اعلام وصول

گواهی اعلام وصول به این معنی است که کتاب چاپ شده با متنی که در وزارت ارشاد به ثبت رسیده است مطابقت دارد و مانعی برای پخش آن وجود ندارد.

برای ثبت اعلام وصول کتاب های چاپ اول و کتاب هایی که به صورت تجدید چاپ برای اولین بار در سیستم جامع کتاب ثبت شده اند، باید فرم اعلام وصول تهیه کرد. این فرم صرفا مربوط به روال اداری بین مراکز فروش کتاب و ناشر و وزارت ارشاد بوده و از حیطه سایر سازمان ها خارج می باشد.

پس از چاپ کتاب برای ترخیص کتاب از چاپخانه باید انتشارات چند نسخه از کتاب رابه همراه چند فرم اعلام وصول تکمیل کرده و آن را جهت تایید تحویل وزارت ارشاد دهد. همچنین چند نسخه از کتاب نیز باید به مرکز اسناد و کتابخانه ملی و یک نسخه به خانه کتاب ارسال شود. برای مثال برای تیراژ هزار نسخه باید 4 نسخه کتاب برای ارشاد و 2 نسخه برای کتابخانه ملی ارسال شود. یک نسخه نیز برای خانه کتاب ارسال می شود.

معمولا پس از 10 روز پس از رسیدن یک نسخه از کتاب و یک فرم اعلام وصول به خانه کتاب، کتاب ثبت می گردد. پس از ثبت نهایی کتاب، نویسنده می تواند کتاب خود را با تمام مشخصات روی سایت خانه کتاب و کتابخانه ملی مشاهده کند.

انتشارات زرین اندیشمند کتاب های شما را به صورت قانونی و با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به چاپ می رساند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز
کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز