چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

وقتی نیچه گریست اثر اروین یالوم

وقتی نیچه گریست – معرفی کتاب

رمان وقتی نیچه گریست اثر اروین د یالوم نویسنده و روانپزشک مشهور آمریکایی است که برای اولین بار در سال 1992 منتشر شد. این رمان در مورد دیدار خیالی نیچه و یوزف برویز نوشته شده است.

خلاصه رمان وقتی نیچه گریست

رمان وقتی نیچه گریست در مورد رویارویی فردریش نیچه، فیلسوف بزرگ آلمانی و یوزف بروئر، یکی از بنیان گذاران علم روانشناسی است. این دو شخصیت در دوره ای مشابه زندگی می کرده اند، اما هیچ مدرکی دال بر ملاقات این دو وجود ندارد. اما اروین یالوم در داستان خود این دو شخصیت را کنار یکدیگر آورده و داستانی منحصر بفرد نوشته است.

رمان با یک نامه آغاز می شود. لوسالومه نامه ای به یوزف برویر نوشته و در این نامه عنوان می کند که آینده فلسفه آلمان در خطر است. او در این نامه در مورد نیچه و بیماری او صحبت می کند و مرگ نیچه را یک خطر بزرگ برای فلسفه آلمان و فرهنگ اروپا عنوان می کند. لوسالومه خود را مسئول بیماری نیچه می داند و از دکتر برویر می خواهد که درمان این فیلسوف آلمانی را بر عهده گیرد. نیچه از لحاظ جسمی و روحی بیمار شده و لوسالومه معتقد است که او بیش از هر چیز ناامید و مایوس شده و در آینده ای نزدیک دست به خودکشی خواهد زد.

دکتر برویر در زندگی خود با چالش های زیادی رو به رو بوده و به تازگی از وین به ونیز آمده است تا صدماتی که یک زن زیبا به زندگی اش وارد کرده را التیام بخشد. اما در ونیز نیز گرفتار لوسالومه می شود. او زنی بسیار زیبا است که از برویر درخواست کمک دارد. البته تخصص برویر درمان ناامیدی نیست و بعید است که کاری از او بر آید. اما لوسالومه که از سابقه پزشکی برویر آگاه است، از او می خواهد تا با روش درمان با سخن گفتن که پیش از این آن را امتحان کرده است، به درمان سر دردهای میگرنی نیچه بپردازد. در نهایت او با زیبایی غیر معمول خود، برویر را راضی به کمک به نیچه می کند.

از سوی دیگر، نیچه نیز آدمی نیست که به راحتی کمک دیگران را قبول کند. او فردی مغرور و منزوی است که نظرات بسیار قاطعی در مورد ضعف و قدرت دارد. در اصل او حاضر نیست در شرایطی قرار گیرد که مجبور به تفویض قدرت خود شود. او معتقد است که چیزی به نام کمک وجود ندارد و افراد تنها به دلیل افزایش اقتدار خود و تسلط به دیگران آن ها را یاری می کند.

رو به رو شدن نیچه و برویر با طرز تفکرهای متفاوت، داستان اصلی کتاب را تشکیل می دهد. اغلب شخصیت های موجود در داستان واقعی بوده و در دوره ای وجود خارجی داشته اند. اما داستان تخیلی و ساخته ذهن نویسنده می باشد. زیرا این دو هرگز در دنیای واقعی دیداری نداشته اند.

درباره رمان وقتی نیچه گریست

رمان وقتی نیچه گریست یک داستان بسیار هیجان انگیز و آموزنده دارد. یالوم در تمام کتاب های خود با برقراری جلسات روان درمانی، مسائل زیادی را مطرح می کند که برای تمامی افراد آموزنده هستند.

یالوم با درهم آمیختن خیال و واقعیت اثری ماندگار در مورد نیروی رهایی بخش رفاقت را آشکار کرده است. این رمان سرشار از ظرافت های ادبی و فلسفی است که در کمتری رمانی به چشم می خورد. یالوم به خوبی توانسته است مضامین فلسفی را در لا به لای داستان بگنجاند تا جذابیت داستان تحت تاثیر دشواری مضامین فلسفی قرار نگیرد.

نویسنده در این کتاب به توصیف درمان های رایج برای وسواس فکری پرداخته است که هر دو شخصیت اصلی داستان به آن مبتلا هستند. اما محور اصلی داستان روش درمانی اگزیستانسیال و رابطه پزشک با بیمار است که در کتاب به معرفی آن پرداخته است.

رمان وقتی نیچه گریست را شاید بتوان موفق ترین اثر اروین یالوم به شمار آورد. این کتاب که مانند اغلب آثار این نویسنده همچون کتاب مساله اسپینوزا طرفداران زیادی در ایران دارد، توسط چندین مترجم به فارسی ترجمه شده است که بهترین نمونه آن ترجمه سپیده حبیب از انتشارات قطره است که برای اولین بار در سال 1385 به چاپ رسید.

در سال 2007 با اقتباس از این کتاب فیلمی با همین نام ساخته شد که استقبال چندانی از آن صورت نگرفت. زیرا شخصیت پردازی های آن بسیار متوسط بوده و در آن به خوبی به عمق کتاب پرداخته نشده است. همچنین طرفداران نیچه بسیار از گریم شخصیت او ناراضی بوده و او را بیشتر شبیه به یک استاد عجیب دانسته اند تا یک شخصیت اثرگذار و انقلابی.

رمان وقتی نیچه گریست به دلیل رویکرد روانشناسی که دارد، شما را با خودتان رو به رو کرده و تاثیر زیادی بر روی شما خواهد گذاشت.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز
کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز