چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

عوامل تاثیرگذار در پخش و فروش یک کتاب

چاپ و پخش کتاب – بازاریابی فروش کتاب

چاپ کتاب و فروش آن دارای چندین مرحله است که باید با موفقیت از آن عبور کنید. در این بخش به مراحل چاپ و پخش کتاب می پردازیم.

هدف از چاپ کتاب

افراد زیادی هستند که به نویسندگی علاقه مند بوده و یا هدف خاصی از چاپ یک کتاب دارند. این متن بیشتر مناسب افرادی است که قصد چاپ و پخش کتاب خود را داشته و هدف آن ها از چاپ یک کتاب، کسب درآمد است.

چاپ کتاب با اهدافی همچون کسب درآمد، ارتقا رزومه کاری یا تحصیلی و یا انگیزه های شخصی صورت می گیرد. اگر در دسته دوم و سوم قرار دارید، دغدغه شما تنها نگارش و چاپ کتاب حتی در یک نسخه است و دیگر نیازی به بازاریابی برای فروش کتاب ندارید. اما اگر هدف شما مانند اغلب نویسندگان از چاپ کتاب کسب درآمد است، باید به نحوه فروش آن فکر کرده و برای آن برنامه ریزی کنید.

تاثیر محتوا در فروش کتاب

فرض کنید یک کتاب نوشته و پس از عبور از تمام مراحل قانونی آن را به چاپ رسانده اید. اما اگر برنامه ای برای پخش و فروش آن نداشته باشید، آیا این کتاب به فروش مطلوبی دست پیدا خواهد کرد؟

برای چاپ کتاب به ویژه کتاب های داستانی، در ابتدا باید یک ایده بکر در ذهن داشته و سپس آن را روی کاغذ آورده و به آن پر و بال دهید. یکی از مهمترین ویژگی های یک کتاب پر فروش، محتوای آن است. محتوای به روز و تاثیرگذار نقش مهمی در فروش کتاب دارد.

Open Book And Stack Of Books, Open Book, Open Book, A Stack Of ...

مراحل چاپ کتاب

پس از نگارش کتاب، آن را چندین بار مطالعه کرده و ایرادهای موجود را رفع کنید. سپس به دنبال یک انتشارات مناسب گشته و سپس از عقد قرارداد، کتاب خود را به دست آن ها بسپارید. از این مرحله به بعد بر عهده انتشارات است. انتشارات مورد نظر کتاب شما را در صورت نیاز تایپ کرده و آن را ویراستاری می کند. سپس نوبت به مراحل اخذ شماره شابک، فیپا، طراحی جلد، اخذ مجوز وزارت ارشاد، چاپ کتاب و اعلام می رسد. این مراحل از ابتدا تا انتها در حدود 1 تا 3 ماه به طول می انجامند. مدت زمان لازم برای اخذ مجوز، با توجه به نوع کتاب متفاوت است و بیشترین زمان برای اخذ مجوز اغلب مربوط به کتاب های رمان می باشد.

اهمیت نحوه پخش و فروش کتاب

برخی از نویسندگان تصور می کنند که همه چیز پس از نگارش و چاپ کتاب به پایان می رسد. اما مرحله اصلی از اینجا آغاز می شود. اگر شما قصد فروش کتاب خود را دارید باید برای فروش آن بازاریابی کنید. البته برخی نویسندگان بسیار شناخته شده هستند و طرفداران آن ها مدت ها منتظر چاپ آثار جدید آن ها به انتظار می نشینند. اما نویسندگان تازه کار باید خود را به مخاطب شناسانده و توجه مخاطب را جلب کنند. اگر محتوای کتاب شما جذاب و خواندنی باشد، اما کسی کتاب را خریداری نکند، آن محتوا هیچ ارزشی برای شما نخواهد داشت.