چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

نکات مهم در طراحی جلد کتاب

کتاب – طراحی جلد

طراحی جلد کتاب تقریبا آخرین مرحله آماده سازی کتاب به حساب می آید. زیرا باید در ابتدا مخاطبین کتاب، سایز کتاب، تعداد صفحات و اطلاعاتی از این قبیل مشخص باشد تا طراح بتواند مناسب ترین جلد را برای آن کتاب طراحی کند.

آگاهی از محتوای کتاب

طرح روی جلد بسیار مهم است، زیرا اولین چیزی است که مخاطب با آن برخورد کرده و کتاب را از روی آن قضاوت خواهد کرد. برای این که یک طراح بتواند طرح خوبی را برای جلد یک کتاب ارائه دهد باید از محتوای کلی کتاب آگاه باشد. زیرا جلد یک کتاب باید متناسب با موضوع آن بوده و تم کلی کتاب را بازتاب دهد. برای مثال طراح یک کتاب داستانی می تواند از یکی از شخصیت های کتاب و یا اتفاقات مهم آن برای طراحی جلد استفاده کند. در طراحی خلاقیت به خرج دهید. برای مثال مخاطب از دیدن تصویر دختر یا پسری غمگین بر روی جلد رمان ها خسته شده است و این نوع طراحی ها دیگر جذابیت بصری برای مخاطب ندارند.

عنوان و فونت روی جلد کتاب

اندازه عنوان کتاب باید به قدری باشد که مخاطب به راحتی بتواند آن را بخواند. زیرا اغلب خوانندگان در وهله اول به دنبال نام کتاب می گردند. برای نوشتن عنوان و سایر مطالب روی جلد از جمله نام نویسنده یا مترجم از فونت های خوانا استفاده کنید. فونت نوشته های روی جلد نیز به اندازه تصویر آن مهم و تاثیرگذار است. برخی از طراحان غیر حرفه ای برای ایجاد تنوع و یا به فکر خودشان برای خلاق بودن از فونت های عجیب غریب و ناخوانا استفاده می کنند. البته بهتر است از فونت های تکراری همچون بی نازنین و یا فونت های رایگان که بسیار رایج هستند نیز استفاده نکنید. اما سعی کنید که در عین وضوح و خوانایی کلمات، خلاقیت نیز به خرج دهید.

سایز کوچک جلد کتاب

بسیاری از خوانندگان از طریق اینترنت کتاب ها را دنبال کرده و خریداری می کنند. همانطور که می دانید صفحه کامپیوتر و گوشی ورژن کوچکی از کتاب را برای مخاطب به نمایش می گذارد. پس باید در طراحی جلد این موضوع را نیز در نظر بگیرید و بر روی شاخصه های مهم جلد کتاب خود تاکید کنید. این شاخصه ها در نسخه چاپی به راحتی قابل مشاهده هستند اما در نسخه اینگونه نیست. البته این به این معنی نیست که جلد نسخه های چاپی و اینترنتی متفاوت باشد بلکه باید جلد را به گونه ای طراحی کرد که در هر دو حالت واضح و مناسب باشد.

محبوب ترین کتاب ها
Sustainable development in Urban planning for future cities
Sustainable development in Urban planning for future cities
منابع انسانی دیجیتال
چاپ کتاب منابع انسانی دیجیتال
مواد و مصالح ساختمانی
مواد و مصالح ساختمانی
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب رشد کودک و نوجوان (بر اساس دیدگاه چند فرهنگی و چند رشته ای)
رشد کودک و نوجوان (بر اساس دیدگاه چند فرهنگی و چند رشته ای)
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب روایت درمانی
روایت درمانی