چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

چگونه یک کتاب پر فروش می شود؟

کتاب – عوامل موثر در فروش

برای نوشتن یک کتاب پر فروش ذوق و قریحه نویسندگی شرط لازم است اما کافی نیست. عوامل مختلفی هستند که در میزان فرو یک کتاب تاثیر دارند. در اینجا به بررسی تعدادی از مهمترین این عوامل خواهیم پرداخت.

محتوا و موضوع کتاب

محتوای یک کتاب را می توان مهمترین عامل فروش آن دانست. در ابتدا یک موضوع به روز و گیرا برای کتاب انتخاب می کنیم. برای انتخاب یک موضوع خوب در ابتدا باید نیاز بازار را بشناسیم و موضوعی که طرفدار زیادی دارد و یا دغدغه حال حاضر جامعه، مردم و یا جامعه علمی است را انتخاب کنیم. پس از انتخاب موضوع، به نوشتن در مورد آن می پردازیم و روی محتوای کتاب تمرکز می کنیم. باید در کتاب به اهمیت موضوع خود بپردازیم و از آن حمایت کنیم. برای بهتر شدن محتوای گردآوری شده باید آن را چندین بار خوانده و ویرایش کنیم تا به محصول دلخواه خود دست پیدا کنیم. اما کتاب های زیادی وجود دارند که علیرغم محتوای خوب فروش چندانی ندارند. پس در کنار محتوا باید به عناصر دیگر نیز توجه کرد.

طراحی جلد

در مقالات گذشته به اهمیت طراحی جلد و نحوه طراحی آن پرداخته ایم. در وهله اول عنوان کتاب و جلد آن مورد توجه خواننده قرار می گیرد. در اصل این ایده در ذهن خواننده وجود دارد که اگر جلد یک کتاب جذاب باشد محتوای داخل آن نیز به همان میزان خوب و جذاب است. طراحی جلد کتاب ما باید به اندازه ای جذاب باشد که نظر مخاطب را در بین هزاران کتاب موجود در کتابفروشی جلب کند. پس برای طراحی جلد کتاب خود ارزش قائل شده و از طراحان کار بلد و خلاق استفاده کنید. زیرا هرچه جلد کتاب شما جذاب تر باشد، فروش آن نیز بیشتر خواهد شد.

قیمت و تبلیغات

برای کتاب خود قیمت مناسب در نظر بگیرید. قیمت مناسب به معنی قیمت ارزان نیست. البته تعیین قیمت قاعده خاصی ندارد و باید آن را بر اساس عوامل مختلفی همچون مخاطبان خود تعیین کنید. بعضی از افراد ارزش کتاب را با قیمت آن می سنجند.

تبلیغ مناسب تاثیر بسیار زیادی در فروش هر محصولی دارد و کتاب نیز از این قضیه مستثنا نیست. اگر یک کتاب بسیار مناسب از هر نظر تهیه و چاپ کنید اما تبلیغات مناسب را برای آن انجام ندهید و برای دیده شدن آن قدمی برندارید، کتاب شما در انبار مانده و به فروش نخواهد رسید.

توزیع مناسب

یکی از مهمترین عوامل فروش یک کتاب توزیع مناسب آن است که متاسفانه در ایران توجه زیادی به آن نمی شود. اغلب واسطه ها ترجیح می دهند کتاب هایی که نویسنده یا ناشر آن ها شناخته شده است را توزیع کنند و وقت و سرمایه خود را روی کتاب های کمتر شناخته شده نمی گذارند. البته برخی کتابفروشی ها نیز مقصر هستند. زیرا پشت ویترین خود تنها از کتاب های مشهور استفاده می کنند تا به این وسیله بتوانند مشتری جلب کنند و به این صورت کتاب های تازه منتشر شده از نظرها دور می مانند. البته نوع توزیع کتاب در پایتخت و برخی شهرهای بزرگ بهتر از سایر شهرستان ها است.

محبوب ترین کتاب ها
Sustainable development in Urban planning for future cities
Sustainable development in Urban planning for future cities
منابع انسانی دیجیتال
چاپ کتاب منابع انسانی دیجیتال
مواد و مصالح ساختمانی
مواد و مصالح ساختمانی
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب رشد کودک و نوجوان (بر اساس دیدگاه چند فرهنگی و چند رشته ای)
رشد کودک و نوجوان (بر اساس دیدگاه چند فرهنگی و چند رشته ای)
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب روایت درمانی
روایت درمانی