چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

صنعت نشر کتاب و مشکلات آن

صنعت نشر – مشکلات موجود

صنعت نشر و چاپ کتاب سابقه ای صد ساله در ایران دارد. این صنعت که مزایای بیشماری دارد در طول مسیر خود و بیشتر در چند سال اخیر با مشکلات زیادی مواجه شده است. در این متن به برخی از این مشکلات که منجر به تعطیلی برخی از انتشارات قدیمی شده است خواهیم پرداخت.

ناشران کلاهبردار

با ظهور نسل سوم ناشران برخی مشکلات به وجود آمدند. زیرا این ناشران اغلب به دلایل اقتصادی وارد این حیطه شدند و با چاپ برخی کتاب های بی ارزش منجر به صدمه زدن به صنعت نشر شدند و اشتیاق مردم را برای خرید کتاب از بین می برند. برخی ناشران کلاهبردار نیز کتاب هایی که توسط افراد دیگر ترجمه و چاپ شده است را با اندکی تغییرات به نام خود چاپ می کنند و چون آن کتاب هزینه زیادی برای آن ها نداشته است، آن را با نصف قیمت کتاب اصلی به فروش می رسانند و باعث می شوند که کتاب اصلی علیرغم تلاش های ناشر و مترجم به فروش نخواهد رسید و این ضرر مالی و معنوی زیادی به این افراد و صنعت چاپ خواهد رساند.

Image result for کتاب پنجاه د رصد تخفیف"

قیمت کاغذ

از دیگر مشکلات صنعت نشر در این چند سال اخیر می توان به افزایش نجومی قیمت کاغذ اشاره کرد. با افزایش قیمت کاغذ طبیعتا قیمت کتاب نیز افزایش می یابد. این موضوع باعث شده است قدرت خرید افراد پایین آمده و کتاب فروشی ها و نمایشگاه های کتاب رونق نداشته باشند. افزایش قیمت کاغذ بیش از صد درصد بوده و این امر باعث شده است که تولید کاغذ کم شود. با توجه به این شرایط اقتصادی افراد مجبور شده اند کتاب را از سبد مایحتاج خود حذف کنند. فقط ناشران دانشگاهی هستند که همچنان با قدرت به کار خود ادامه می دهند زیرا دانشجویان در هر صورت مجبور به تهیه کتاب های لازم هستند.

سرانه پایین مطالعه

البته موضوع گران شدن کتاب و زوال صنعت نشر تنها برای افراد کتابخوان و ناشران ناراحت کننده است و باعث شده است که تعداد افراد کتابخوان و سرانه مطالعه بیش از پیش کمتر شود. همانطور که می دانید سرانه مطالعه در ایران نسبت به بسیاری از کشورها به میزان تاسف باری پایین تر است و این خود یکی از اساسی ترین مشکلات صنعت نشر کتاب به حساب می آید. البته سایر مشکلات موجود نیز به این موضوع دامنه می زنند و باعث می شوند که صنعت نشر رو به زوال رود.

در بین تمام این مشکلات، ناشران از حمایت های دولتی نیز برخوردار نیستند که باعث سخت تر شدن کار می شود. در حال حاضر دیگر کسی این ریسک را نمی پذیرد که وارد بازار نشر کتاب شده و با مشکلات عدیده آن دست و پنجه نرم کند. البته آرزوی تمام ناشران است که صنعت نشر بتواند جایگاه خود را در ایران پیدا کند و به دور از حمایت های دولتی دیگر با مشکلات امروزه مواجه نباشد. به این منظور باید برنامه ریزی ها و کارهای جدی انجام شود تا این صنعت جان تازه ای گرفته و از بین نرود.

محبوب ترین کتاب ها
میزان برخورداری مدارس منطقه 6 تهران از یادگیری سازمانی
میزان برخورداری مدارس منطقه 6
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
تاثیرات مشاوره گروهی بر حل مسائل اجتماعی و بلوغ عاطفی بر اساس رویکرد لازاروس
تاثیرات مشاوره گروهی
آخرین اخبار
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب چگونه یک مقاله علمی مناسب بنویسیم.
How to write a Good scientific paper