چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

رعایت نکردن قانون کپی رایت در ایران

کپی رایت – نشر کتاب در ایران

بازار نشر کتاب در ایران اوضاع چندان خوبی ندارد. زیرا طبق آمارهای به دست آمده سرانه مطالعه در کشور ما بسیار پایین و ناامید کننده است. این موضوع دلایل متعددی دارد. در این بخش به یکی از دلایل مهم آن یعنی قانون کپی رایت خواهیم پرداخت. قانون کپی رایت تنها در هفت کشور دنیا رعایت نمی شود و همانطور که می دانید ایران یکی از این کشورها است.

کیفیت محتوای کتاب های ایرانی

بسیاری از کتاب هایی که چاپ می شوند محتوای بسیار ضعیفی دارند و همین امر باعث از بین رفتن اشتیاق خواننده برای تهیه کتاب و خواندن آن می شود. یعنی این کتاب ها حتی قدرت پیدا کردن یک جایگاه مناسب در بازار ملی را ندارد و قطعا امیدی برای رسیدن به جایگاه بین المللی نیز برای نویسندگان آن ها وجود ندارد. از این رو یکی از راه هایی که کارشناسان برای بهبود محتوای کتاب ها مطرح می کنند رعایت قانون کپی رایت است. وقتی یک نویسنده از ابتدای نگارش کتاب خود امیدی به مطرح شدن در بازار جهانی را ندارد، ممکن است انرژی لازم را برای کتاب خود صرف نکند و این موضوع روی کیفیت محتوای کتاب او تاثیر زیادی خواهد داشت. اگر یک نویسنده باند که ممکن است در سطح جهانی مشهور شود قطعا وقت و انرژی بیشتری را صرف کار خود می کند.

بسیاری از مترجمان نیز بدون اجازه از نویسنده یک اثر، آن اثر را ترجمه کرده و وارد بازار می کنند. اگر مترجم مجبور باشد از نویسنده کسب اجازه کند دیگر شاهد ترجمه های بی کیفیت در بازار نشر نخواهیم بود و هر فردی اجازه ورود به این عرصه را به خود نمی دهد.

Image result for copyright"

مزایای قانون کپی رایت

از طرف دیگر، پیوستن به قانون کپی رایت دارای مزایای دیگری نیز دارد. بازار کتاب این روزها با مشکلات اقتصادی زیادی رو به رو است. به همین دلیل کتاب ها با تیراژ پایین چاپ می شوند و سود چندانی برای ناشر و نویسنده به دنبال ندارند. با عضویت در قانون کپی رایت، می توان هر کتاب را تعداد دفعات زیادی در کشورهای مختلف فروخت و این کار درآمد ارزی به دنبال خواهد داشت.

در 10 سال اخیر تعدادی از ناشران سعی کرده اند که قانون کپی رایت را رعایت کنند. اما به دلیل عضو نبودن ایران در این قانون، بسیاری از نویسندگان خارجی نمی توانند به ناشران ایرانی اطمینان کنند. زیرا اگر مشکلی در چاپ کتاب آن ها به وجود آید نمی توانند به جایی شکایت کنند. البته لازم به ذکر است که هنوز 98 درصد از ناشران ایرانی توجهی به این قانون ندارند و باید آن را در میان تمام ناشران فرهنگ سازی کنیم.

همانطور که گفته شد عضویت ایران در قانون کپی رایت مزایای بسیار زیادی دارد و به صنعت نشر ایران جان تازه ای خواه بخشید و برای نویسندگان بسیار خوب خواهد بود. کیفیت آثار بالا رفته و مخاطبین آن ها بیشتر خواهند شد.

محبوب ترین کتاب ها
Sustainable development in Urban planning for future cities
Sustainable development in Urban planning for future cities
منابع انسانی دیجیتال
چاپ کتاب منابع انسانی دیجیتال
مواد و مصالح ساختمانی
مواد و مصالح ساختمانی
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب رشد کودک و نوجوان (بر اساس دیدگاه چند فرهنگی و چند رشته ای)
رشد کودک و نوجوان (بر اساس دیدگاه چند فرهنگی و چند رشته ای)
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب روایت درمانی
روایت درمانی