چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

زندگینامه و آثار علی محمد افغانی

علی محمد افغانی

علی محمد افغانی در سال 1303 در شهر تیران در کرمانشاه به دنیا آمده است. او نخستین رمان نویس به زبان فارسی است که در سال 1340 رمان هزار صفحه ای شوهر آهو خانم را نوشت.

البته او در مور تاریخ تولد خود می گوید: در شناسنامه اش در ابتدا سال 1304 نوشته شده است و سپس خط خورده و 1305 جایگزین آن شده است، اما خودم در مورد ماه و سال آن چیزی به یاد ندارم.

افغانی در ابتدا در مکتب تحصیل می کرد و سپس به مدرسه رفت. تا پایان تحصیلات متوسطه در کرمانشاه ماند و سپس برای ادامه تحصیل به تهران رفت. چون اوضاع مالی خوبی نداشت به دانشکده افسری رفت تا بتواند از مزایایی همچون حق مسکن و کمک هزینه استفاده کند. سپس به دلیل اینکه دانشجوی ممتازی بود به آمریکا اعزام شد و در آنجا با ادبیات زبان انگلیسی و دنیای رمان نویسی آشنا شد.

او که عضو حزب توده بود، در سال 1333 به ایران بازگشت و چند ماه بعد دستگیر شد. در زندان تحت گنجه های سختی قرار گرفت، به صورتی که تا چند وقت نمی توانست از دست چپ خود استفاده کند. ابتدا به اعدام و سپس به حبس ابد محکوم شد. در این دوران به آموزش زبان انگلیسی و آموختن زبان فرانسه مشغول شد. تا انقلاب 57 در زندان ماند و با سقوط شاه آزاد شد.

او می گوید رمان شوهر آهو خانوم را در زندان نوشته است. ماموران زندان مانع نوشتن او می شدند و نوشته هایش را بازرسی می کردند، او نیز یک دیکشنری انگلیسی جلوی خود باز می کرده و وانمود به ترجمه می کرده است. او با سرمایه شخصی خود دو هزار نسخه از کتاب را منتشر کرد و ناشران را حیرت زده کرد. رمان او به زودی با استقبال بسیار خوبی رو به رو شد و به چاپ های بعدی رسید و سپس به فیلمنامه تبدیل شد. شوهر آهو خانم در مورد زنان ایرانی آن زمان است که به ماشین تولید بچه و انجام دهنده کارهای خانه تبدیل شده اند.

شخصیت های اصلی کتاب های افغانی اغلب زنان هستند و اگر در برخی داستان ها مردان شخصیت اصلی باشند، نقش زنان را نیز نمی توان در آن کتاب ها نادیده گرفت.

از کتاب های مهم او علاوه بر شوهر آهو خانم می توان به سیندخت، شادکامان دره قره سو، شلغم میوه بهشت و دکتر بکتاش اشاره کرد. او هم اکنون در آمریکا زندگی می کند و در حال نوشتن زندگینامه خود به زبان انگلیسی است.

محبوب ترین کتاب ها
میزان برخورداری مدارس منطقه 6 تهران از یادگیری سازمانی
میزان برخورداری مدارس منطقه 6
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
تاثیرات مشاوره گروهی بر حل مسائل اجتماعی و بلوغ عاطفی بر اساس رویکرد لازاروس
تاثیرات مشاوره گروهی
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب چگونه یک مقاله علمی مناسب بنویسیم.
How to write a Good scientific paper