چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

کتاب الکترونیک در ایران

کتاب الکترونیک

اگرچه کتاب کاغذی در ایران و سایر کشورها هنوز هم حرف اول را می زند، اما در چند سال اخیر و با افزایش چشمگیر حضور مردم در فضاهای مجازی، موضوع کتاب های الکترونیک نیز گسترش یافته است و کتابخانه های مجازی زیادی ایجاد شده اند.

هوشنگ مرادی کرمانی یکی از نویسندگان محبوب کشور است که اعتقاد دارد استفاده از کتاب های الکترونیک برای افرادی که توانایی خرید کتاب کاغذی ندارند روش بسیار مفیدی است. البته در این صورت که کتاب را از نرم افزارهای معتبر تهیه کنند و از نمونه های دزدی که در فضای مجازی بسیار زیاد شده است استفاده نکنند تا حق نویسنده و ناشر ضایع نشود. اما زل زدن به صفحه کامپیوتر هیچ گاه نمی تواند جایگزین جذابیت لمس کردن کتاب کاغذی شود.

برخی نویسندگان نیز معتقدند قرار گرفتن نسخه الکترونیکی کتاب آن ها در سایت ها و نرم افزارها موجب کاهش فروش کتاب می شود، اما این موضوع حقیقت ندارد. زیرا با توجه به زمانی که افراد در سایت ها و فضاهای مجازی صرف می کنند امکان دیده شدن کتاب و ترغیب شدن مخاطب به خریدن آن بیشتر خواهد شد. اما این به شرطی است که قانون کپی رایت توسط صاحبان سایت ها و نرم افزارها رعایت شود تا از ضایع شدن حق ناشر و نویسنده جلوگیری شود. رعایت نکردن حق ناشر و نویسنده در اوضاع گرانی کاغذ که هم اکنون با آن مواجه هستیم ممکن است حتی منجر به تعطیلی برخی انتشارات شود.

از منظری دیگر، این روش برای کتاب های بسیار قدیمی که امکان چاپ مجدد را ندارند و خوانندگان آن ها کم شده است و نیز نویسندگانی که برای چاپ کتاب خود با مشکل مالی مواجه هستند بسیار مناسب است.

هرچه زمان بیشتری می گذرد شرایط کتاب های الکترونیک و قوانین مربوط به آن ها و استقبال از آن ها در ایران بهتر و بیشتر می شود، اما به نظر نمی رسد که این کتاب ها بتوانند جایگزین کتاب های کاغذی شوند و آن ها را از دور رقابت خارج کنند، زیرا لمس کتاب حس بهتری به خواننده منتقل می کند.

محبوب ترین کتاب ها
میزان برخورداری مدارس منطقه 6 تهران از یادگیری سازمانی
میزان برخورداری مدارس منطقه 6
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
تاثیرات مشاوره گروهی بر حل مسائل اجتماعی و بلوغ عاطفی بر اساس رویکرد لازاروس
تاثیرات مشاوره گروهی
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب چگونه یک مقاله علمی مناسب بنویسیم.
How to write a Good scientific paper